Kürtaj

Zonguldak Kürtaj

Zonguldak Kürtaj, Zonguldak Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Nedir?

Kürtaj rahim içine yerleşmiş yabancı cisimlerin ( istenmeyen gebelik, kanamalı alan, ya da endişe edilen parçaların) temizlenmesi anlamına gelmektedir. Bu işlem eski dönemlerde küret yardımı ile kazıma yöntemi kullanılarak yapılıyordu ve bu yöntemde mevcut riskler daha fazla ortaya çıkıyordu. Günümüzde kürtaj işlemi vakumlu kürtaj yöntemi ile yapılmaktadır.

Zonguldak kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Merhaba, geçmiş olsun.

Ben Op.Dr.Uzay Yıldırım,

Muayene, anestezi (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj ve 10 gün içinde yapılacak kontrollerin fiyatı;

8 haftadan küçük gebeliklerde: 1500 TL

8-10 hafta arası gebeliklerde: 1750 TL

Kürtaj işlemi; kürtaj yapan hastaneler, klinik ve muayenehanelerde  yapılan bir işlemdir. Kürtaj anlam olarak; rahmin içine yerleşmiş yabancı maddelerin temizlenmesi anlamına gelmektedir. 

Gebelik sonlandırmak için yapılan kürtaj işlemi, rahim içine yerleşmiş ama istenmeyen gebeliğin sonlandırılması, rahim içine yerleşmiş ama devam etmeyen gebeliğin sonlandırılması ya da rahim içine yerleşmiş ama anne ya da bebek de sağlığı olumsuz yönde etkileyecek bir durum söz konusu olduğu zaman uygulanır.

Kürtaj İşlemi Yasal Süreci

İsteğe bağlı gebelik sonlandırmak için yapılan kürtaj işleminin yasal süresi 10 haftadır. Gebelik 10 haftayı geçmediği sürece bu işlem uygulanabilir. On haftayı geçen gebeliklerde ancak anne ya da bebeğin sağlığını etkileyen ve gerekli test ve raporlar sonucu işlem yapılabilir.

Kliniğimizde kürtaj işlemi on iki haftaya kadar yapılmaktadır.

Kürtaj işlemini 18 yaşından büyük her kadın kendi rızası ile bu işlemi yaptırabilir. On sekiz yaşından küçük hastalarımızda anne ya da baba refakati ve onayı olmak zorundadır. 

Evli kadınlar eşlerinin de onayı ile bu işlemi yaptırabilir. Ama evlide olsa her kadın bu işlemi başka başka birinin onayına ihtiyaç olmadan yaptırabilmelidir.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelik haftası hesaplanırken son adetin ilk günü baz alınır. İdrar ve kan tahmini bir hafta verirken, ultrason ile yapılan muayene hafta ile ilgili net sonucu verecektir. Yapılan ultrason ile muayene düzenli adet gören bir kadın için son adet tarihine göre hesaplanan haftadan 8-10 gün az ya da fazla çıkabilir. Bu normaldir. 

Kan Uyuşmazlığı ( rh uygunsuzluğu )Nedir? Nasıl Önlem Alınır?

Gebelikte annenin kan grubu negatif babanın kan grubu pozitif olduğu durumlarda rh uygunsuzluğu yani kan uyuşmazlığı durumu söz konusu olur. Kan uyuşmazlığı söz konusu olduğu durumlarda ve önlemi alınmadığı zaman bebek de, sarılık annemi kalp yetmezliği gibi hastalıklar görülme riski artar ve hatta bazen ölümle bile sonuçlanabilen durumlar söz konusu olabilir. Bu sebeple kürtaj işlemi yapıldığında mutlaka kan uyuşmazlığı iğnesi yapılarak bu konuda gerekli önlem alınmış olur.

Zonguldak Kürtaj İşlemi Öncesi

Gebelik sonlandırmak için kürtaj yapan doktorunuzun yanına gitmeden önce kendiniz hakkında tüm tıbbi detayları doktorunuza söylemelisiniz.

 • kronik bir rahatsızlık
 • sürekli kullanılan ilaçlar
 • akciğer ya da kalp rahatsızlıkları
 • daha önceden doğum yapılıp yapılmadığı
 • doğum şekli
 • en son ne zaman sezaryen ile doğum yapıldığı
 • uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı
 • sigara kullanımı
 • herhangi bir alerjik durum

gibi tüm önemli detayları mutlaka söylemelisiniz.

İşlem sırasında anestezi uygulaması yapıldığı için işlem öncesi 5 saat su ve sigara dahil hiç bir şey yiyip içmeden gelmeniz gerekir.

İşleme gelmeden en az bir gün önceden kliniğimizi arayıp randevu alabilirsiniz.

Kürtaj Süreci

Kürtaj işlemi kliniğimizde vakumlu kürtaj yöntemi uygulanarak yapılmaktadır. Vakumlu kürtaj işlemi sırasında karmen kanül adı verilen plastik ve tek kullanımlık bir pipet, spekulum yardımıyla açılan rahim ağzından içeri yerleştirilir. Karmen kanülün rahim dışında kalan ucu bir enjektöre takılır ve bu enjektör yardımıyla uygulanan ters basınç sayesinde vakumlama yöntemi ile rahim içine yerleşmiş istenmeyen gebelik temizlenmiş olur.

Bu işlem ağrılı bir işlem olduğu için anestezi ile yapılmaktadır. Hastanın tıbbi durumu göz önünde bulundurularak genel (sedasyon) anestezi ya da lokal (bölgesel) anestezi eşliğinde işlem yapılır. 

Sedasyon ile yapılan kürtaj işlemi sırasında anestezi doktorumuz hastamızın kolundan bir damar yolu açar ve işlem süresince yani 7-8 dakika kadar uyumasını sağlayacak bir ilaç verir.

Lokal anestezide ise yalnızca işlem bölgesi uyuşturulur ve işlem hasta uyanıkken yapılır.

Kürtaj Sonrası

Kürtaj işlemi biten hastamızı 10-15 dakika dinlendirdikten sonra kaldırılır ve kendini iyi hissettiği zaman klinikten ayrılıp günlük yaşantısına geri dönüş yapabilir. 

İşlemden 10 gün sonrasında kontrole gelmeniz uygun olur. Gelemiyor olduğunuz durumlarda bizi mutlaka bilgilendiriniz.

Kürtaj işleminden sonra 3 hafta cinsel ilişki yasağınız bulunmakta. Yine aynı sürede deniz, havuz ve hamam gibi enfeksiyon kapmanıza neden olacak yerlerden uzak durunuz.

İşlem sonrası 15 gün kadar banyo yapmayınız yalnızca ayakta duş alınız. Su vücudunuzdan akıp gitsin

Kürtaj yaptırdıktan sonra ilk adetinizi 3-6 hafta aralığında görürsünüz yani adetinizi görmeniz 45 günü bulabilir bu süreçte adet olmamanız sizi endişelendirmesin. Ama sizi endişelendiren en ufak bir şeyde de doktorunuzla irtibata geçmekten çekinmeyin.

Zonguldak Kürtaj Fiyatları

Kliniğimizde kürtaj için alınan ücretler;

Muayene, anestezi, işlem ve kontrol dahil olmak üzere;

(Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

 • 8 haftaya kadar olan gebeliklerde 1500 TL
 • 8-10 hafta arası gebeliklerde 1750 TL

olarak alınmaktadır.