Kürtaj

Bolu Kürtaj

Bolu Kürtaj, Bolu Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Nedir?

Kürtaj rahim içine yerleşmiş yabancı cisimlerin ( istenmeyen gebelik, kanamalı alan, ya da endişe edilen parçaların) temizlenmesi anlamına gelmektedir. Bu işlem eski dönemlerde küret yardımı ile kazıma yöntemi kullanılarak yapılıyordu ve bu yöntemde mevcut riskler daha fazla ortaya çıkıyordu. Günümüzde kürtaj işlemi vakumlu kürtaj yöntemi ile yapılmaktadır.

Bolu kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Merhaba, geçmiş olsun.

Ben Op.Dr.Uzay Yıldırım,

Muayene, anestezi (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj ve 10 gün içinde yapılacak kontrollerin fiyatı;

8 haftadan küçük gebeliklerde: 1500 TL

8-10 hafta arası gebeliklerde: 1750 TL

Vakumlu Kürtaj Nedir?

Vakumlu kürtaj günümüzde kürtaj yapan doktorlar tarafından en çok tercih edilen yöntemdir. Bu yöntemde rahim girişi tek kullanımlık spekulum yardımı ile genişletilir. İçeri şekli pipete benzeyen karmen kanül adı verilen yine tek kullanımlık plastik ve ince bir çubuk sokulur. Karmen kanülün dışta kalan kısmı bir enjektöre takılır ve bu enjektör negatif basınç uygulayarak rahim içinin temizlenmesini sağlar. 

Bolu Kürtaj İşlemi Nerede Yapılır?

Kürtaj işlemi hastanın tıbbi durumunda engel teşkil eden bir durum yoksa muayenehane koşullarında yapılabilen bir işlemdir. Eğer hastanın tıbbi durumu buna engel ise doktorunuz sizi bilgilendirecek ve işlemin hastanede yapılmasını önerecektir.

Kürtaj işlemi kliniğimizde, vakumlu kürtaj yöntemi ile tek kullanımlık aletler kullanılarak, temiz, hijyenik, güvenilir bir ortamda yapılmaktadır. 

Bu işlemi yaparken önceliğimiz hasta gizliliği durumudur. Kliniğimizde herhangi bir kayıt yapılmamakta bilgileriniz hiç bir şekilde 3. şahıslarla paylaşılmamaktadır.

Kürtaj İşlemi İle İlgili Yasal Süreçler

Kürtaj işlemi için yasal süre 10 haftadır. On haftayı geçmemiş gebeliklerde 18 yaşından büyük her kadın kendi rızası ile kürtaj işlemini yaptırabilir. Hasta eğer 18 yaşından küçükse anne, baba ya da yasal vasi refakati gerekmektedir. Evli çiftlerde eş rızası gerekmektedir ama her kadın kürtaj ile ilgili kararını kendi verebilmelidir.

On haftadan büyük gebeliklerde ise anne ya da bebek için mevcut bir sağlık problemi varsa bu gerekli test ve belgelerle raporlanıp kürtaj işlemi yapılabilir.

Bu şartlar sağlandığında 12 haftaya kadar kürtaj işlemi muayenehanelerde bu işlem yapılmaktadır.

Kürtaj Öncesi Yapılması ve Bilinmesi Gerekenler 

Kürtaj işlemi ağrılı bir süreç olduğu için genellikle sedasyon adı verilen bir anestezi uygulanarak işlem yapılmaktadır. Sedasyon anestezi esnasında anestezi doktorumuz konulunuzdan bir damar yolu açıp size işlem sırasında uyumanızı ve hiçbir şey hissetmemenizi sağlayacak bir ilaç enjekte edecek. Bu sebeple işlem öncesinde 5 saat boyunca su ve sigara dahil hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekmektedir. Tıpkı oruç tutar gibi.

Kürtaj öncesi doktorunuza kendiniz hakkında tüm tıbbi detayları aktarmanız gerekmektedir. Özellikle;

 • Kronik bir rahatsızlığınız ve buna bağlı sürekli kullandığınız ilaçlarınız
 • On iki ay içerisinde sezaryen doğumunuz
 • Son 3 gün içinde aspirin kullanımı
 • Akciğer ya da kalp rahatsızlığınız
 • Bilinmesi gereken alerjiniz
 • Alkol, sigara ya da uyuşturucu bağımlılığınız
 • Kan grubunuz

gibi önemli tıbbi durumları mutlaka bildiriniz.

Kürtaj işlemine giderken rahat kıyafetler tercih edebilirsiniz. Eğer güne devam edecekseniz yanınızda yedek ped bulundurmanızda fayda var.

Bolu Kürtaj İşlemi Süresi 

Kürtaj işlemi genellikle 7-8 dakika kadar süren bir işlemdir. Bu işlem sırasında hastamız tıbbi durumuna bağlı olarak sedasyon anestezi ile uyutulur ya da lokal anestezi ile konuşarak yapılır. İşlem bittikten sonra hastamızı dinlenme odamızda 15-20 dakika kadar dinlendiriyoruz ve kendini iyi hissettiği zaman günlük yaşantısına dönmesi için taburcu ediyoruz.

Toplamda bu işlem için kliniğimizde geçirdiğiniz süre 45-50 dakika kadar oluyor.

Kürtaj İşlemi Sonrasında Yapılması ve Bilinmesi Gerekenler

Kürtaj işleminden sonra hastanın uyması gereken bazı tıbbi kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uyduğunuz takdirde işlem sonrası doğabilecek komplikasyonları ve riskleri en aza indirmiş olursunuz.  Bunları sıralamak gerekirse;

 • Kürtaj olduktan sonra ki 20 gün cinsel ilişki yasağı,
 • havuz ve deniz gibi işlem bölgesinin enfeksiyon kapmasına sebep olacak yerlerden uzak durmak, 
 • banyo yapmayıp ayakta duş almak, 
 • işlem bölgesine su ve sabun ya da hijyenik mendil gibi uygulamalar yapmamak
 • size reçete edilen antibiyotiği kutu bitene kadar kullanmak, ağrınız oldukça ağrı kesici almak

en çok dikkat etmeniz gereken durumlar.

İlk adetinizi kürtajı takiben 3-6 hafta aralığında olursunuz. İşlem sonrası 15 gün kadar adet ağrısına benzer ağrı ve kanamalarınız olabilir ya da olmayabilir. İkisi de normal.

İşlemi takiben 10 gün sonra kontrole gelmeniz uygun olur. Kürtaj işlemi yaptırmış olmak yeniden gebe kalınmasına engel olan bir işlem değildir. Ama unutmamak gerekir ki kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir.

Kürtaj Sırasında Spiral Uygulaması Yapılabilir mi?

Evet, kürtaj esnasında eğer hasta isterse rahim temizlendikten sonra spiral tatbiki yapılması uygundur. Hiçbir doğum kontrol yöntemi yüzde yüz etkili olmamakla birlikte bu yöntemlerden en etkili olanı ve en çok uygulanan yöntem spiral tatbiki uygulamasıdır.

Hormonlu ya da hormonsuz spiral uygulamamız bulunmaktadır. Hangisinin sizin için uygun olduğuna sözlü ve fiziki muayene sonrası hocamız karar verecek ve sizi yönlendirecektir.

Kürtaj Riskli Bir İşlem mi?

Vücuda uygulanan her tıbbi işlemin uygulandığı bölgeye özel ya da genel olarak riskleri bulunmaktadır. Kürtaj işleminin de olası riskleri vardır. Anesteziye bağlı gerçekleşen riskler, işlem sonrası kanamanın devam etmesi, ateş ve enfeksiyon, rahimde delinme, gebeliğin devam etmesi, içeride parça kalması gibi riskleri olan bir işlemdir. Bu riskler işlem öncesi size anlatılacaktır.  Biz klinik olarak gerek doktorumuz ve ekibinin tecrübe donanımı gerek lokasyon olarak her türlü acil durum ve risk de müdahale edecek durum ve konuma sahibiz.

Bolu Kürtaj İşlemi Fiyatları 

Kürtaj fiyatı, gebeliğin haftası, hastanın tıbbi durumu, yaşı, kürtaj yapan hastane, klinik ya da muayenehanenin bulunduğu il ve lokasyon gibi etkenlere göre değişiklik göstermektedir.

Kliniğimizde kürtaj fiyatları, muayene, işlem, anestezi ve 10 gün sonra yapılacak kontrol muayenesi dahil olmak üzere;

(Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

 • 8 haftaya kadar olan gebeliklerde 1500 TL
 • 8-10 hafta arası gebeliklerde 1750 TL

olarak belirlenmiştir. 

İşlem sırasında hastamız eğer spiral tatbiki, smear ya da hpv gibi jinekolojik testler yaptırmak isterse ya da kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekirse, hastamızın bilgisi dahilinde kürtaj dışı ücretler olabilir.