Kürtaj

Çorum Kürtaj

Çorum Kürtaj, Çorum Kürtaj Fiyatları

Kürtaj işlemi, kürtaj yapan devlet hastaneleri, özel hastaneler, klinik ve muayenehanelerde yapılmaktadır.

Kliniğimizde kürtaj işlemi hasta gizliliği ön planda tutularak, temiz, hijyenik ve güvenilir bir ortamda vakumlu kürtaj yöntemi ile yapılmaktadır.

Çorum kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Merhaba, geçmiş olsun.

Ben Op.Dr.Uzay Yıldırım,

Muayene, anestezi (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj ve 10 gün içinde yapılacak kontrollerin fiyatı;

8 haftadan küçük gebeliklerde: 1500 TL

8-10 hafta arası gebeliklerde: 1750 TL

Vakumlu Kürtaj Ne Demek?

Vakumlu kürtaj işlemini anlatmadan önce kısaca kürtaj hakkında bilgi sahibi olalım. Kürtaj işlemi kadının rahmi içine yerleşen, boş kese, istenmeyen gebelik, düşük sonrası kalan parçalar, kanamalı alan ya da patolojik amaçlı parça alımı için rahim içinin kazınarak temizlenmesi anlamına gelir. Eskiden bu işlem metal küretler ile kazınarak yapılırdı. Bu yöntemde hali hazırda var olan riskleri yaşama oranı daha çoktu. Bu sebepler artık hemen hemen hiçbir yerde bu yöntem uygulanmamaktadır. Bunun yerine riskleri daha az olan yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemler içinde en çok tercih edileni ise vakumlu kürtaj yöntemidir.

Vakumlu kürtaj işleminde, hastanın rahim girişi spekulum adı verilen tek kullanımlık bir tıbbi alet ile hafifçe genişletilir. Buradan içeri karman kanül denilen plastik ve yine tek kullanımlık cerrahi bir boru yerleştirilir bu borunun dışarıda kalan kısmı da bir şırıngaya yerleştirili ve bu şırınganın yaptığı negatif basınç yardımı ile rahim içi vakumlanarak temizlenir.

Çorum Kürtaj İşlemi Süresi Nedir?

Vakumlu kürtaj işlemi ortalama olarak 7-10 dakika arası sürer. İşlem öncesi muayene olup gebelik haftasına bakılması ve işlem sonrası 20-25 dakika kadar dinlemenizi de hesaplarsak klinikte bu işlem için ortalama 1 saat kadar bir süre geçirmiş olursunuz ve sonrasın da günlük yaşantınıza geri dönüş yapabilirsiniz. Yani il dışından gelecek hastalarımız bu işlem için günü birlik gidiş dönüş programı yapabilirler.

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Gebelik haftası hesaplamak için bilinmesi gereken ilk şey son adet tarihinin başlangıcıdır. Son adet tarihinden bugüne geçen süre bize aşağı yukarı gebelik haftası ile ilgili bir tahmin imkanı sağlar. Yine kanda bakılacak gebelik testi de hafta hesaplaması için yaklaşık bir fikir vermektedir. Ama unutmamak gerekir ki, gebelik haftası ile ilgili net sonuca ancak ultrason ile yapılan muayene ve ölçümler sonucunda ulaşılır.

Kürtaj İşlemi Anesteziyle mi Yapılmalı?

Vakumlu kürtaj işlemi ağrılı bir işlemdir. Bu sebeple işlem sırasında hastaya lokal yada genel anestezi uygulanır. Hangi anestezi türünün uygulanacağı hastanın tıbbi durumu, doktorun ve hastanın ortak vereceği karara bağlıdır.

Lokal anestezi de sadece işlem bölgesi uyuşturulur ve işlem bu şekilde yapılır. Özellikle normal doğum yapmış hastalarda bu yöntem tercih edilmektedir.

Genel anestezide ise, anestezi doktorumuz hastanın kolundan bir damar yolu açar ve hastanın işlem sırasında uyumasını ve hiçbir şey hissetmemesini sağlayacak bir ilaç verilir. Buna sedasyon anestezi denir yani derin uyku hali. 

Kürtaj İşlemine Gelmeden Önce Bilinmesi ve Yapılması Gerekenler

Kürtaj işleminden önce hem hastanın hem de doktorunuzun yapması ve bilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

Vakumlu kürtaj işlemi, genellikle sedasyon anestezi ile yapıldığı için hastanın işlemden 5 saat öncesinden itibaren su ve sigara dahil hiçbir şey yiyip içmemesi gerekmektedir.

İşlem öncesi kürtaj yapan doktorunuza kendiniz hakkında tüm tıbbi detayları aktarmalısınız;

 • Kan grubunuz
 • Daha önceden doğum yapıp yapmadığınız
 • Eğer doğum yaptıysanız doğum şekliniz ve çocuklarınızın yaşları
 • Geçirmiş ya da geçirmekte olduğunuz kronik rahatsızlıklarınız
 • Sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlarınız
 • Uyuşturucu, alkol ya da sigara bağımlılığınız
 • Alerjik durumunuz
 • Varsa kalp ya da akciğer rahatsızlıklarınız 

gibi tüm detayları doktorunuz bilmeli.

İşleme gelirken kendi konforunuz için rahat kıyafetler tercih edebilir yanınızda yedek ped bulundurabilirsiniz.

Kürtaj İşlemi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vakumlu kürtaj işlemi yaptırdıktan sonra hastamızı 20 dakika kadar dinlendiriyoruz ve sonrasında hastamız günlük yaşantısına geri dönüyor.

İşlemden 10 gün sonrasında sizi kontrole bekliyoruz. Gelmemeniz bir sorun teşkil etmez ama gelmenizde fayda var.

İşlemi takiben ilk 20 gün cinsel ilişki yasağı, havuz ya da denize gibi enfeksiyon kapma riskinin olduğu aktiviteler yasağı ve banyo yasağınız bulunmakta. Ayakta duş alabilirsiniz.Ama vajinanıza su ya da sabun sürmemeli, oraya özel bir hijyenik metod uygulamamalısınız.

Kürtaj işlemi ardından kullanmanız için size antibiyotik ve ağrı kesici reçete edilir. Ağrı kesicinizi ağrınız olursa kullanabilirsiniz ama antibiyotiği mutlaka kutu bitene kadar kullanmalısınız.

İlk adetinizi kürtaj işleminden sonra 3-6 hafta içinde görürsünüz. İlk 15 gün ara sıra adet kanamasına benzeyen kanamanız ve ağrınız olabilir bu sizi endişelendirmesin bu ağrı ve kanamalar normal. Ağrınız ya da kanamanız hiç olmayabilir.  Bu da normal bir durum. Yine de size tuhaf gelen her durumu bize danışabilirsiniz.

Kürtaj İşlemi ile ilgili Riskler Nelerdir?

 • Kanama
 • Ateş
 • Enfeksiyon
 • Gebeliğin devam etmesi
 • İçerde parça kalması
 • Anesteziye bağlı komplikasyonlar

gibi her tıbbi işlemden olduğu gibi kürtaj işleminde de riskler vardır. Bu riskler sık karşılaşmadığımız riskler olmakla birlikte karşılaşmamız durumunda gerek tecrübe ve deneyim gerek konumumuz itibariyle tüm acil durumlara müdahale edecek duruma sahip bir kliniğiz.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kürtaj yaptıran kadının kan grubu negatif eşi / partnerinin kan grubu pozitif olduğu zaman ortaya çıkan duruma rh uygunsuzluğu denilmektedir. Böyle durumlarda ileride doğacak bebeklerde bu gebelikte ki olası kan uyuşmazlığından kaynaklı kalıcı hastalıklara meydan vermemek için işlem sırasında bir de kan uyuşmazlığı iğnesi yapmak gerekir.

Çorum Kürtaj Fiyatları

Kliniğimizde kürtaj fiyatları; (muayene, anestezi işlem ve kontrol dahil)

(Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

 • 8 haftaya kadar olan gebeliklerde 1500 TL
 • 8-10 hafta arası gebeliklerde 1750 TL

olarak alınmakta bu ücret hastanın isteği ve bilgisine bağlı olarak; kan uyuşmazlığı iğnesi, spiral tatbiki, smear ya da hpv testlerinin alınması gibi sebeplerle artabilmektedir.