Kürtaj

Van Kürtaj

Van Kürtaj, Van Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Nedir?

Kürtaj işlemi rahim içi yerleşmiş gebeliğin alınması durumuna denir. Kadının kendini anne olmak için hazır hissetmediği, olumsuz hayat şartları yada istenmeyen gebelik durumlarında her kadın kendi rızası ile bu işlemi 18 yaşını doldurmuş ise yaptırabilir. Evli olan kadınlar eşinin rızası ile de bu işlemi yaptırabilir. Fakat unutulmamalıdır ki kadının kendi bedeninde söz hakkı olan tek kişidir.

Van kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Merhaba, geçmiş olsun.

Ben Op.Dr.Uzay Yıldırım,

Muayene, anestezi (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj ve 10 gün içinde yapılacak kontrollerin fiyatı;

8 haftadan küçük gebeliklerde: 1500 TL

8-10 hafta arası gebeliklerde: 1750 TL

Kürtaj İşlemi Yasal Süreci

Henüz 18 yaşını doldurmamış hastalarda anne ya da baba refakati ve onayı olmak zorundadır. Evli kadınlar eşlerinin de onayı ile bu işlemi yaptırabilir. Ama evlide olsa her kadın bu işlemi başka başka birinin onayına ihtiyaç olmadan yapılabilmelidir.

Kliniğimizde vakum ile kürtaj tekniği kullanılmaktadır. Vakum ile kürtaj 7-10 dakika sürmektedir. 

Kürtaj işlemi ağrılı bir işlem olduğundan dolayı yakın zamanda normal doğumu olmayan hastalarımıza sedasyon anestezi altında uygulanmaktadır. Anestezi işlemi uygulanacağı için hastanın midesinin tamamen boş olması gerekir. 5 saat boyunca su ve sigara da dahil olmak üzere hiçbir şey yiyip içmemesi gerekir. İşlem bittikten sonra sizi hemen uyandırıyoruz ve kendinize gelene kadar 10 -15 dakika dinlendiriyoruz. Tıbben her işlemin riski olduğu gibi kürtaj işleminin de riski vardır. Rahim delinmesi, içeride parça kalması, işlem sonrası gelişebilecek şiddetli kanama vb durumlarda çok düşük bir ihtimal olsa dahi vardır. 

İşlem sonrası ilk 2 hafta ayakta duş alınması gerekmektedir. İşlem bölgesine su ve sabun ile temas ettirmemelisiniz. Oturarak duş almamalısınız, havuza, denize, jakuziye vs girmemelisiniz. İşlem sonrası cinsel hayatınıza 3 hafta ara vermelisiniz. Bütün bu tedbirler işlem sonrası olası oluşabilecek enfeksiyon riski için alınan bir önlemdir. 

Kürtaj işlemi sonrası doktorunuz tarafından size antibiyotik ve ağrı kesici reçete edilecektir. Doktorunuz nasıl kullanmamız gerektiği hakkında detaylı bilgiyi size verecektir. İlk 15 gün ara ara kanamaların ve ağrıların olması durumu oldukça normaldir. İşlemden kaynaklı olan ağrı ve kanama işlem sonrası hastada hiç görülmeyebilir de. Her iki durumu da normal karşılıyoruz. Kürtaj işlemi sonrası oluşan kanamalar(lekelenmeler) adet kanaması değildir, işlemden kaynaklı ara kanamadır. İşlem sonrası oluşan ağrınız var ise mutlaka doktorunuzun size reçete ettiği ağrı kesiciyi kullanmanız gerekir. 

Kürtaj işlemi ileride tekrardan anne olmanıza engel bir durum değildir. İşlem sonrası mutlaka doğum kontrol yöntemi uygulamalısınız, aksi takdirde tekrardan istenmeyen bir gebelik ile karşılaşabilirsiniz. Bunun ile ilgili doktorunuz detaylı bilgiyi tıbbi durumunuza göre verecektir. 

Kan Uyuşmazlığı Nedir? Nasıl Önlem Alınır?

Gebelikte kadının kan grubu negatif babanın/ partnerin kan grubu pozitif olduğu durumlarda kan uyuşmazlığı yani  rh uygunsuzluğu durumu söz konusu olur. Kan uyuşmazlığı söz konusu olduğu durumlarda ve önlemi alınmadığı zaman bebek de, sarılık annemi kalp yetmezliği gibi hastalıklar görülme riski artar ve hatta bazen ölümle bile sonuçlanabilen durumlar söz konusu olabilir. Bu sebeple kürtaj işlemi yapıldığında mutlaka kan uyuşmazlığı iğnesi yapılarak bu konuda gerekli önlem alınmış olur.Unutulmamalıdır ki bu iğne ileride ki gebeliklerin sağlığında önemli rol oynar.

 

Kliniğimizde kürtaj fiyatları;

Kürtaj fiyatları hastanın sağlık durumuna göre, yaşına göre, işlemin hastanede yapılması gerekliliğine ya da isteğe bağlı ek işlemler yapılmasına göre değişiklik gösterebilir.

İşlem öncesi muayene ve işlem sürecindeki anestezi ve işlem sonrası kontrol dahil olmak üzere nakit olarak;

(Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

  • 8 haftaya kadar olan gebeliklerde 1500 TL
  • 8-10 hafta arası gebeliklerde 1750 TL

olarak ücretlendirme yapılacaktır.