Kürtaj

Tunceli Kürtaj, Tunceli Kürtaj Fiyatları

TUNCELİ VAKUM KÜRTAJ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Kürtaj (küretaj) rahim iç boşluğunun kazınması, burada var olan içeriğin temizlenmesi anlamına gelir. Kürtaj, bazen rahim iç boşluğundan parça alıp patolojik incelemeye göndermek için yapılsa da çoğunlukla buraya yerleşmiş gebeliği almak için yapılır.

Tunceli kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj işlemi fiyat bilgisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  • Düşüklerde rahimde parça kalması durumunda rahmin temizlenmesi için
  • İstenmeyen gebeliklerde gebeliği sonlandırmak için
  • Düzensiz anormal kanamalarda
  • Endometrium kalınlaşmasında
  • Gebelikte tıbbi soruna varsa veya anne hayatını tehlikeye sokacak bir durum varsa kürtaj işlemi yapılır.

Her kadın kendi rızası ile kürtaj işlemi olabilir. Gebelik 10 haftayı geçmemiş ve 18 yaşından büyük kadınlar herhangi bir kişi onayı gerekmeden işlem olabilir. Yasal olarak evli kadınların eş onayı ile gelmeleri gerekir. Bizce her kadın özgürdür kendi ile ilgili kararları kendi vermelidir. Gebelik 10. haftayı geçmiş ise işlem yapılmaz. Eğer gebelikte tıbbi bir sorun saptandı ise birden fazla doktor onayı ile işlem yapılabilir.

Gebelik 12. haftaya kadar vakum kürtaj yapılabilir. 12 haftadan büyük ise ilaç ve doktor eşliğinde işlem yapılır.

Gebelik haftası basitçe son adet tarihinin ilk gününden bu yana kadar geçen süre olduğu varsayılır ve büyük ihtimalle de öyledir.  En doğrusu ise ultrasonda ölçüm yaparak gebelik haftasının saptanmasıdır.

O ayki yumurtlama beklenenden erken olduğunda gebelik haftası son adete göre olandan büyük çıkar. Yumurtlama geç olduğunda ise küçük çıkar.

Vakum kürtaj işlemi için hastamız kliniğimize geldiğinde misafir ederek öncelikle muayene ediyorum. Ultrason ile gebelik haftasına bakıyoruz. Kürtaja engel olacak tıbbi bir sorun yoksa işleme geçiyoruz.

Kürtaj işlemini çoğunlukla muayenehanemizde uyguluyoruz. Muayenehane koşullarında işlem yapmak için riskli olan hastalarımız için hastanede işlem yapmayı uygun görüyorum. Kürtaj ağrılı bir işlem olduğu için mutlaka anestezi eşliğinde uygulamak gerekir. Çoğunlukla sedasyon anestezisi eşliğinde işlem yapıyoruz. Bazen de hasta tercihine göre lokal anestezi uyguluyoruz. Sedasyon işlemini anestezi uzmanımız uyguluyor. Tek kullanımlık plastik spekulumu vajinaya yerleştirip rahim ağzını görerek işleme başlıyorum. Ultrason eşliğinde vakum kürtaj işlemini uyguluyorum.  Vakum kürtaj işleminde; plastik bir negatif basınçlı şırınga ve buna adapte edilebilen çeşitli çaplarda üretilmiş “Karman Kanül” adı verilen plastik kanülleri kullanıyorum. Karman kanüllerinin dar olan rahim ağzından geçip rahim boşluğuna ulaşabilmesi için, rahim ağzını genişletiyorum. Bu genişletme işleminde çoğunlukla “buji” adı verilen dilatatörleri kullanıyorum. Gebelik haftasına uygun bir şekilde gereken kanülleri kullanarak vakum kürtaj işlemini uyguluyorum. İşlem bitiminde ultrasonla son kontrolü yapıyorum ve kanama olmadığından emin olduktan sonra hastamı uyandırıyorum. Vakum kürtaj işlemi yaklaşık 5-10 dakikada biten bir işlemdir Kürtaj işleminden 10 gün sonra da kontrolümüz oluyor. Bu kontrol muayenesi ücretsizdir.

Tunceli Kürtaj Fiyatları

(Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

Kürtaj fiyatlarına muayene, anestezi uygulaması (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj işlemi ve 10 gün içinde yapılacak kontroller dahildir.

Fiyat bilgisi için iletişime geçebilirsiniz


Kürtaj işlemi sırasında, rahim ağzı kanser taraması testleri (smear ve hpv) alınabilir. Kadın eğer gebelikten spiral ile korunmak istiyorsa işlem sırasında spiral takılabilir. Eğer anne ve babada kan uyuşmazlığı varsa işlemden sonra 72 saat içerisinde kan uyuşmazlığı iğnesi yapılıyor.

Kürtaj işlemi sonrası enfeksiyondan korunmak gereklidir; en az 2 hafta ilişkiye girmemek gerek ve antibiyotik kullanılmalıdır. İşlemden sonra ki iki hafta ayakta durarak duş şeklinde banyo yapılmalı, su vajinaya temas etmemelidir.

Sıklıkla kürtaj olmamak için gebelikten korunmak gerekir. Kürtaj sayısının tıbbi bir zararı yoktur ama kadını ruhsal olarak etkileyebilir. Birden fazla korunma yöntemi sayabiliriz. Benim önerim en etkili korunma yöntemi spiraldir.