Kürtaj

Rize Kürtaj, Rize Kürtaj Fiyatları

Kürtaj

Kürtaj rahim içerisinde ki gebeliğin temizlenmesi işlemidir. İstenmeyen gebeliklerde, boş kese, rahim içerisinde parça kalması, patoloji örneği almak için ve rahim içerisinde birikmiş kanı temizlemek içinde kürtaj işlemi yapılır.

Rize kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj işlemi fiyat bilgisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Foto Galeri

Vakum Kürtaj

Eskiden kürtaj işlemi metal küretlerle gerçekleştirilirdi, ancak bu yöntem rahim delinme, rahim kanaması gibi riskleri artırıyordu. Günümüzde ise vakum kürtaj yöntemi tercih edilmektedir. Bu yöntem, plastik aletler kullanarak riskleri en aza indirir. Plastik kanüller ve karmen enjektörü gibi aletlerle vakum kürtaj işlemi gerçekleştirilir.
Hastamız kürtaj için muayenehanemize geldiğinde ilk olarak ultrason muayenesi yaparız. Gebeliği tespit ettikten sonra işleme geçeriz. Hastamız anestezi ile uyutulur ve işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmez. Spekulum adı verilen plastik bir alet ile rahim girişi genişletilir. Rahim ağzından plastik kanül ile rahme ulaşılır ve kanülün dışarıda kalan kısmına karmen enjektörü takılır. Enjektördeki negatif basınç ile gebelik temizlenir. İşlem tamamlandığında ultrason ile kontrol edilir ve parça kalmadığından emin olunduğunda hasta uyanır. İşlem sonrası yarım saat dinlendikten sonra hasta günlük yaşantısına geri dönebilir.

Vakum kürtaj yapılan yerler

Kürtaj işlemi, devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, muayenehanelerde ve kliniklerde gerçekleştirilebilir. Bizim muayenehanemizde Op. Dr. Uzay Yıldırım tarafından vakum kürtaj yapılmaktadır. Hasta gizliliği konusunda titiz davranmaktayız ve hasta bilgileri sadece doktor ile hastanın arasında kalır, başka bir kişiyle paylaşılmaz.

Kürtajda Yasal Prosedür

Kürtaj işlemi, 10 haftayı aşan gebeliklerde yasal olarak yapılamaz. Ancak anne veya bebeğin sağlığı için ciddi bir tehdit varsa, birden fazla doktorun onayı ile işlem yapılabilir. 18 yaşından büyük kadınlar kendi rızalarıyla kürtaj olabilirler, ancak 18 yaşından küçükler anne veya babalarının refakati ile gelmelidirler.
Anestezi yöntemi hasta ile doktor arasında karar verilir ve tıbbi bir engel yoksa tercih edilen anestezi uygulanır. Lokal anestezi, genellikle daha önce doğum yapmış kadınlara uygulanır ve sadece işlem bölgesini uyuşturur, bu nedenle işlem sırasında hafif kasık ağrısı hissedilebilir. Sedasyon anestezisi, hastayı işlem süresince uyutur ve ağrı veya acı hissetmesini önler. İşlem bittikten sonra hasta uyanır, bu anestezi yöntemi muayenehanemizde anestezi uzmanı tarafından uygulanır.

Vakum kürtaj işleminde hijyen ve işlem süresi

Kürtaj işlemi yaklaşık olarak 6-7 dakika sürer ve toplamda 30-40 dakika ayırmanız yeterlidir. Gebelik haftasının hesaplanması, son adet tarihinden itibaren başlar ve ultrason ölçümü ile en kesin sonuç elde edilir.

Kürtaj Öncesi

Eğer sedasyon eşliğinde vakum kürtaj işlemi yapılacaksa, hasta işlemden 5 saat önce hiçbir şey yememelidir. İşlemi yapacak doktora, kan grubunu, daha önceki doğum sayısını, kronik rahatsızlıkları, sürekli kullandığı ilaçları, alerjileri ve sigara/alkol kullanımını bildirmelidir. İşlem günü rahat kıyafetler tercih edilmelidir.

Kürtaj Sonrası

Hasta işlem sonrası muayenehanemizde yaklaşık olarak yarım saat dinlendikten sonra günlük yaşantısına geri dönebilir. İşlem sonrası 10-15 gün içinde kontrol muayenesi yapılır. İşlem sonrası hafif kanama ve ağrılar normaldir ve doktorun yazdığı antibiyotik ve ağrı kesiciler düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. İşlem sonrası 3 hafta boyunca cinsel ilişki önerilmez ve vajina su ile temasından kaçınılmalıdır. Duş alırken dikkat edilmelidir.

Rize Vakum Kürtaj Fiyatları

(Detaylı fiyat bilgisi için lütfen kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret ediniz.) Kürtaj fiyatları muayene, anestezi uygulaması (lokal anestezi veya sedasyon), vakum kürtaj işlemi ve 10 gün içinde yapılacak kontrolleri içerir. Fiyat bilgisi için lütfen bizimle iletişime geçiniz