Kürtaj

Rize Kürtaj, Rize Kürtaj Fiyatları

Kürtaj

Kürtaj rahim içerisinde ki gebeliğin temizlenmesi işlemidir. İstenmeyen gebeliklerde, boş kese, rahim içerisinde parça kalması, patoloji örneği almak için ve rahim içerisinde birikmiş kanı temizlemek içinde kürtaj işlemi yapılır.

Rize kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj işlemi fiyat bilgisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Vakum Kürtaj

Eskiden kürtaj metal küretler ile yapılırdır. Bu da rahim delinmesi, rahim kanaması, vb. risklerini artırırdı. Artık günümüzde vakum kürtaj yöntemi kullanılmaktadır. İşlemde plastik aletler kullanıldığı için riskleri en aza indiriyor. Plastik, pipete benzeyen kanüller ve karmen enjektörü ile kürtaj işlemi yapılıyor.

Hastamız kürtaj için muayenehanemize geldiğinde ilk önce ultrason muayenesi ile gebeliği görüyoruz. Gebeliği gördükten sonra işleme geçiyoruz. Hastamız anestezi ile uyutuluyor ve işlem sırasında herhangi bir şey hissetmemesini sağlıyoruz. Spekulum dediğimiz plastik bir alet ile hastanın rahim girişi genişletilir. Rahim ağzından plastik kanül ile rahme ulaşılır ve kanülün dışarıda kalan kısmına karmen enjektörü takılır. Enjektörde ki negatif basınç sayesinde gebelik temizlenir. İşlem tamamlandıktan sonra ultrason ile bakılır parça kalmadığından emin olunca hasta uyandırılır. İşlem sonrası yarım saat dinlendikten sonra hasta günlük yaşantısına geri dönebilir hale gelir.

Vakum kürtaj yapılan yerler

Kürtaj yapan devlet hastanelerinde, kürtaj yapan özel hastanelerde , muayenehanelerde ve kliniklerde kürtaj işlemi yapılmaktadır. Ankara’daki muayenehanemiz de Op. Dr. Uzay Yıldırım tarafından vakum kürtaj yapılmaktadır.

Kürtajda Yasal Prosedür

Kürtaj işlemi, 10 haftayı geçen gebeliklerde yasal olmadığı için yapılmaz. Ancak gebelikte sorun var ve anne hayatını tehlikeye sokacak bir durum var ise birden fazla doktor onayı ile işlem yapılabilir. Evli veya bekar 18 yaşını geçmiş her kadın kendi rızası ile kürtaj olabilir.

18 yaşından küçükler ancak anne ya da baba ile gelmelidirler. Aksi halde işlem yapılmaz. Muayenehanemiz de hasta gizliliğine özen gösterilmektedir. Hasta hakkında bilgiler doktor-arasında kalmaktadır. Başka bir kişi ile paylaşılmaz.

Kürtaj da Anestezi

Kürtaj işleminde lokal ve ya sedasyon anestezisi kullanılır. Lokal anestezi genelde birden çok normal doğumu olan kadınlar da tercih edilir. Lokal işlem yapacak doktor tarafından uygulanır. Sadece işlem bölgesi uyuşturulur ve işlem sırasında hasta acı hissetmez. Rahmi uyuşturamayacağımız için işlem sırasında kasık ağrıları olabilir.

Sedasyon anestezisi ise uykunuzun derin halidir. Hasta işlem süresi boyunca uyur ve ağrı acı hiçbir şey hissetmez. İşlem bitince uyandırılır. Kısa süreli hafif halsizlik uyku hali olabilir bu normaldir. Sedasyon anestezisi muayenehanemiz de anestezi uzmanı tarafından uygulanır. Koldan bir damar yolu açılır ve ilaç verilir. Hasta 5 saniye içerisinde uykuya dalar.

Anestezi yöntemine hasta ile doktor karar verir. Hasta hangi anestezi yöntemini tercih ederse eğer tıbbi bir engel yoksa uygulanır.

Vakum kürtaj işlemin de hijyen

Vakum kürtajda işlem süresi

Kürtaj işlemi 6-7 dakikada biter. Geldiğinizde ki ilk muayeneniz, işleminiz, işlem sonrası dinlenme süresi ile kürtaj için toplam 30-40 dakikanızı ayırmanız yeterli olmaktadır.

Gebelik haftası hesaplama

Gebelik haftası son adet tarihinin başlangıç gününden itibaren hesaplanır. Kanda bakılan gebelik testi de ortalama gebelik haftasını vermektedir. Yumurtlama tarihi farklı olabileceğinden bazen bu hesaplar yanıltabilir. Bu yüzden en net gebelik hesaplamasını ultrasonda yaptığımız ölçüm ile alırız.

Kürtajdan önce

Vakumlu kürtaj işlemi sedasyon eşliğinde yapılacaksa hastanın işlemden 5 saat öncesinden herhangi bir şey yiyip içmemesi gerekir. İşlemi yapacak olan doktora, kan grubunuzu, daha önce ki doğum sayınızı, kronik bir rahatsızlık varsa veya sürekli kullanılan ilaçlar, herhangi bir şeye alerji varsa ve sigara alkol kullanımı varsa bu durumlar doktora bildirilmelidir.

İşlem günü kendi rahatınız için rahat kıyafetler tercih edilebilir.

Kürtajdan sonra

Hasta işlem sonrası muayenehanemiz de yarım saat kadar dinlendikten sonra günlük yaşantısına geri dönebiliyor. İşlemi takib eden 10-15 gün sonra kontrol muayenemiz oluyor. İşleme bağlı hafif kanama ve ağrılar olabiliyor bu durum normaldir. Doktorunuzun yazacağı antibiyotik ve ağrı kesici düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. İşlemden sonra 3 hafta cinsel ilişki önermiyoruz bununla beraber vajina su ile temas etmemelidir. Ayakta duş alınmalıdır.

Rize Vakum kürtaj fiyatları

(Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

Kürtaj fiyatlarına muayene, anestezi uygulaması (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj işlemi ve 10 gün içinde yapılacak kontroller dahildir.

Fiyat bilgisi için iletişime geçebilirsiniz