Kürtaj

Osmaniye Kürtaj, Osmaniye Kürtaj Fiyatları

Gebeliğin anne adayının hayatını tehlikeye sokacağı durumlar da veya anne ve babanın gebeliğe ekonomik veya ruhsal anlamda hazır olmadıkları durumlarda plansız meydana gelen gebeliklerde kürtaj işlemine başvurmaktadırlar.

Osmaniye kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj işlemi fiyat bilgisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bu hamileliklere istenmeyen gebelik diyoruz. Halk arasında çocuk aldırma olarak tabir edilen kürtaj, rahim içerisinde ki gebeliğin cerrahi bir işlem ile sonlandırılıp temizlenmesidir. Gebeliğin tahliyesi, küretaj tabirleri de kullanılır.

Kürtaj sadece gebelik sonlandırmak için değil bir çok tıbbi sebepler içinde yapılmaktadır.

Her cerrahi girişimde bulunan riskler gibi kürtajında riskleri vardır. Rahim delinmesi, kanama, enfeksiyon, gebeliğin tam sonlandırılamaması, rahim içerisinde parça kalması, ikiz gebeliklerde tek gebeliğin alınamaması gibi durumlar olabilmektedir. Bu durumlara çok sık rastlamıyoruz.

18 yaşından büyük evli, bekar ve gebelik haftası 10 dan küçük gebeliklerde her kadın kendi beyanı ile kürtaj işlemi olabilir. Yasal prosedüre göre evli kadınlarda eş onayı gerekmektedir. Fakat bizim fikrimiz her kadın kendi kararını vermekte özgürdür.

18 yaşını geçmiş kişilerde kürtaj işlemi için ebeveyn onayı mutlaka gereklidir. Aksi takdirde işlem yapılmaz.

10 haftayı geçen gebeliklerde yasal olmadığı için kişi isteği ile kürtaj yapılmaz. Bu gebelikler ancak heyet raporu ile karar verilmiş ise gebelikte tıbbı sorunlar varsa işlem yapılabilir.

Benim önerim, kadının bu işlemlere ihtiyacı olmaması için gebelikten korunmasıdır. Kürtaj kısa ve basit bir cerrahi işlemdir fakat kadını ruhsal olarak oldukça etkilemektedir.

Gebelikten korunmak için bir den fazla yöntem vardır. En etkili yöntem spiraldir. Spiral kürtaj işlemi sırasında da takılabilir.

Kürtaj işlemi, 1 yıldan kısa süre önce sezaryen olmuş, tıbbı sebepler ile muayenehane koşullarında anestezi alması uygun olmayan, şiddetli kanama riski olan hastalar dışında muayenehane koşullarında yapılabilir. Bu riskleri taşıyan hastalara hastane koşullarında kürtaj yapılmaktadır.

Kürtaj 7-8 dakikada tamamlanan cerrahi bir işlemdir. Günümüzde artık vakum kürtaj yöntemi tercih ediliyor. Vakum kürtaj negatif basınçlı karmen dediğimiz enjektör ile yapılıyor. Plastik kanül ile rahim ağzından sokulur ve rahme ulaşılır. Kanülün dışta kalan kısmına da vakumlu enjektör sokulur. Enjektördeki negatif basınç ile rahim içerisi temizlenir. Ardından ultrason ile kontrol edilir ve rahimde parça kalmadığından emin olunca işlem bitirilir. Hasta 10-15 dakika gibi bir sürede kendini toparlar ve günlük yaşantısına geri dönebilir vaziyete gelir. Kürtaj sırasında hastanın ağrı ve acı hissetmemesi için anestezi tercih edilir. Lokal veya uyku anestezisi uygulanır. Lokal anestezi genelde birden fazla normal doğumu olup rahim ağzı geniş olan hastalarda tercih edilir. Uyku anestezisi ile rahim ağzı dar, bekar ve hiç doğum yapmamış kişilerde tercih edilir. Hastanın, sorun oluşturabilecek tıbbi bir engeli yoksa hangi anestezi yöntemini tercih edeceğine doktor ile karar verir. Anestezi uygulaması anestezi doktoru tarafından uygulanır. Kürtaj işlemi sonrası yatış gerekmez hasta kendini iyi hissedince normal yaşantısına geri döner.

Kürtaja gelmeden önce tıbbi geçmişinizi, sürekli kullandığınız ilaçlarınızı doktora bildirmelisiniz. Anestezi uygulaması yapılacak ise kürtajdan 5 saat öncesinden aç olmalısınız su ve sigarada dahil bir şey yiyip içmemelisiniz. Aspirin kan sulandırıcı türevi ilaç kullanımı var ise doktor kontrolünde işlemden 3 gün önce kesmelisiniz. Aksi halde kürtaj işleminde şiddetli kanama riski artar.

Kürtaj sonrasında rahim kasılmalarına bağlı kasık ağrısı görülebilir bununla beraber kanama parça düşürme gibi durumlarda görülebilir.

Enfeksiyon oluşturabilecek durumlardan uzak durulmalıdır. Yani işlemden sonra 3 hafta cinsellik olmamalıdır. Vajinaya su değdirilmemelidir. 2-3 hafta ayakta duş alınmalı, havuza denize girilmemelidir. Doktorun reçete edeceği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

İşlemden sonra ki 10-15 gün aralığında ultrason ile kürtaj kontrolü yapılmaktadır.

Kürtaj işlemi; kürtaj yapan devlet hastanelerinde, muayenehanelerde, kürtaj yapan özel hastanelerde ve kliniklerde yapılmaktadır.

Osmaniye Kürtaj Fiyatları

(Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

Kürtaj fiyatlarına muayene, anestezi uygulaması (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj işlemi ve 10 gün içinde yapılacak kontroller dahildir.

Fiyat bilgisi için iletişime geçebilirsiniz