Kürtaj

Ordu Kürtaj, Ordu Kürtaj Fiyatları

Kürtaj İşlemi;

 • Kürtaj veya başka bir tabir ile küretaj, rahim içerisinde ki gebeliği sonlandırmak anlamına gelir.

Ordu kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj işlemi fiyat bilgisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj İçin Uygun Zaman

 • Gebelik ultrasonda görüldüğü zamandan itibaren 10. gebelik haftasına kadar yapılabilir. İşleme geçmeden önce ultrasonda muayene edilir. Eğer gebelik henüz görülmüyorsa işlem yapılmaz gebeliğin görülmesi için bir kaç gün sonraya tekrar ultrason ile bakarız. Gebelik haftası 10 u geçti ise kürtaj işlemi yasal değildir.
 • Gebelik haftasını, son adet tarihinin başlangıç gününden hesaplanır. Yumurtlama tarihini bilemeyeceğimiz için bazen sizin hesapladığınız hafta ile ultrason muayenesinde ölçülen hafta da farklılıklar olabilir.

Kürtaj İşleminde Yasal Sınır

 • haftayı geçen gebelikler de ve 18 yaşından küçük kişilerde yasal olmadığı için kürtaj işlemi yapılmaz. 18 yaşından küçükler ancak anne ya da baba ile gelirler ise işlem yapılır. 10 haftayı geçen gebelikler de ise eğer gebelik sağlıklı bir süreç değilse ve anneye tıbbi olarak zarar veren bir gebelik süreci ise heyet raporu ile kürtaj işlem

yapılmaktadır.

 • Kürtaj işlemini bekar veya evli 18 yaşından büyük ve gebelik 10 haftayı geçmediği sürece her kadın kendi rızası ile kürtaj işlemi yaptırabilir.

Kürtajda riskler

 • Kürtaj basit ve kısa süreli cerrahi bir işlemdir. Fakat her cerrahi girişimde olduğu gibi kürtajın da riskleri vardır. Rahim delinmesi, kanama, enfeksiyon, gebeliğin sonlandırılamaması, rahim içerisinde parça kalması gibi riskleri vardır. Bu risklerle çok sık karşılaşmayız. Riskleri en hafife indirmek için işlemlerimizi steril koşullarda yapmaktayız.

Kürtajdan Önce Yapılması Gerekenler

 • Öncellikle tıbbi öykünüz hakkında doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Eğer aspirin, kan sulandırıcı vb. İlaç kullanımı varsa işleme gelmeden 3 gün öncesinden kullanılmamalıdır. 1 yıl dan daha az zaman içerisinde sezaryen doğum yaptıysanız doktorunuza bildirmelisiniz. Kürtaj işlemi anestezi ile yapılacaksa işlemden 5 saat önce herhangi bir şey yiyip içilmemelidir.

Kürtaj Sonrası

 • Kürtaj sonrasında kasık ağrısı ve kanama görülür. Bu durum günlük hayatınızı kısıtlamaz. Adet döneminizdeymiş gibi düşünebilirsiniz.
 • Ağrılarınızı için ağrı kesici ve enfeksiyon durumu gelişmemesi için antibiyotik yazıyorum.
 • Kürtaj sonrasında ilk üç hafta cinsel ilişkiden kaçınmalısınız. Havuza denize girmemelisiniz. Vajinaya su temas etmemelidir bu yüzden ayakta duş almak uygun olacaktır.
 • Kürtajdan sonra 10-15 gün içerisinde hastalarımızı kısa bir ultrason kontrolüne çağırıyoruz.
 • kürtaj işleminden sonra rahmin kendini toparlaması için 6 ay gebelikten korunmanızı öneriyoruz.

Gebelikten korunmak

 • Gebelikten korunmak için birden fazla yöntem vardır. Doğum kontrol hapı, aylık korunma iğneleri, spiral, geri çekme yöntemi, prezervatif vb. İçlerinden en etkili yöntem spiraldir. Kürtaj işlemi sırasında spiral takılabilir.

Kürtaj İşlemi

 • Kürtaj işlemi için gelen hastamı ilk önce ultrason ile muayene ediyorum. Gebelik görüldükten sonra eğer kürtaj işlemi için tıbbi bir engel yoksa işleme geçiyoruz. Kürtaj işlemi ağrılı bir işlemdir bu sebeple lokal veya uyku anestezisi (sedasyon) eşliğinde işlem yapıyoruz. Eğer hastamızın birden fazla normal doğumu varsa kendi isteği ile lokal yani bölgesel uyuşturma ile işlem yapıyoruz. Hastamızın doğumu yok ve bekar ise lokal anestezi uygun değildir. Sedasyon dediğimiz anestezi yöntemi uygundur. Sedasyon anestezisi uzman anestezi doktorumuz tarafından yapılmaktadır.
 • Vakum kürtaj yöntemi ile işlem yapıyoruz. Plastik, pipete benzeyen kanül ile vajinadan rahime ulaşıyoruz. Kanülün dışta kalan ucuna vakumlu enjektörü yerleştiriyoruz. Enjektörde ki negatif basınç sayesinde rahim içerisinde ki gebeliği temizliyoruz. İşlem bittikten sonra ultrason kontrolü yapıp parça kalmadığından emin oluyorum.
 • Kürtaj işleminden sonra hastamız kendini iyi hissedene kadar dinleniyor. Ardından günlük yaşantısına geri dönüyor.

Kürtaj Nerede Yapılır

 • Kürtaj yapan devlet hastanelerinde, kürtaj yapan kliniklerde, kürtaj yapan özel hastanelerde, kürtaj yapan muayenehanelerde yapılmaktadır.

Ordu Kürtaj Fiyatları

  (Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

  Kürtaj fiyatlarına muayene, anestezi uygulaması (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj işlemi ve 10 gün içinde yapılacak kontroller dahildir.

  Fiyat bilgisi için iletişime geçebilirsiniz