Kürtaj

Muş Kürtaj, Muş Kürtaj Fiyatları

KÜRTAJ HAKKINDA BİLGİ

Kürtaj, rahim içerisine yerleşmiş gebeliğin bazı yöntemlerle rahim içerisinden alınmasıdır.

Geçmiş zamanda metal küretler kullanılırdı. Bu yöntem rahim delinmesine, şiddetli kanamalar sebep olabiliyordu. Fakat artık günümüzde kullanılan vakum kürtaj yöntemi ile daha sağlıklı bir şekilde kürtaj işlemi tamamlanıyor.

Muş kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj işlemi fiyat bilgisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Muş Vakum Kürtaj

Vakum kürtaj işleminde plastik tek kullanımlık kanüller kullanılır. Pipete benzeyen plastik kanül rahim içerisine sokulur, kanülün dışta kalan ucuna enjektör takılır ve negatif basınç sayesinde rahim içerisi temizlenir. Rahim içerisinde parça kalmadığından emin olana kadar işleme devam edilir. Bu yönteme vakum kürtaj diyoruz.

Kürtajın Riskleri

Her tıbbi işlemde bulunan riskler gibi kürtajın da riskleri vardır;

-kanam

-rahim delinmesi

-enfeksiyon

-rahim içerisinde parça kalması

-gebeliğin alınamaması

Gibi riskler görülebilir. Fakat bunlar sıklıkla karşılaştığımız durumlar değildir.

Kürtaj Öncesi Yapılacaklar

Kürtaj işlemine gelmeden önce;

kronik hastalığınız

sürekli kullandığınız ilaç

işleme yakın zamanda aspirin, kan sulandırıcı kullanımı, varsa doktorunuza bildirmelisiniz.

İşlem anestezi ile yapılacaksa işlemden önce 5 saat aç susuz olmalısınız.

Kürtajda Yasal Süreçler

İsteğe bağlı kürtaj için yasal olarak gebelik haftasının 10. haftayı geçmemesi gerekir. 10 haftayı geçen gebeliklerde eğer anne hayatını tehlikeye sokacak bir sorun varsa veya gebelik sağlıklı bir şekilde ilerlemiyorsa heyet raporu ile kürtaj yapılabilir.

Bir diğer yasal süreç ise 18 yaştır. Reşit olmayan 18 yaşından küçüklerde kürtaj işlemini ancak anne yada baba refakati ile işlem yapılabilir.

Bekar, evli ve 18 yaşından büyük gebeliği 10 haftayı geçmemiş kadınlar kendi rızaları ile kürtaj yaptırabilirler. Yasal olarak evli kadınlarda eş onayı gereklidir.

Fakat her kadın kendi ile ilgili karar verme özgürlüğüne sahiptir. Kimseden onay almak zorunda değildir.

Kürtaj Sonrası;

  • Kasık ağrıları
  • kanama
  • Parça şeklinde pıhltılı kanama
  • lekelenme

Durumları görülebilir.

Kürtajdan sonra doktorunuzun reçete edeceği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalısınız.

İşleme takip eden ilk 3 hafta

  • cinsel ilişkiden kaçınılmalı
  • Hamam, savuna, havuza ve denize girilmemeli
  • Vajinaya su temas etmemeli bu durumda ayakta duş alınmalı ve vajına su,sabun ile temizlenmemelidir.
  • İşlem sonrası doktorunuzun uygun gördüğü vakit kontrole gidilmeli.

Kürtaj Yapılan Yerler

Kürtaj işlemi;

kürtaj yapan devlet hastanelerinde, kürtaj yapan kliniklerde, kürtaj yapan özel hastanelerde, kürtaj yapan muayenehanelerde yapılmaktadır.

Kürtaj Sonrası Önerilen Gebelikten Korunma Yöntemi

Korunma yöntemlerinden en etkili korumayı spiral sağlar. İşlem sırasında spiral takılabilmektedir. Diğer korunma yöntemleri de tercih edilebilir. Hiç bir yöntem yüzde yüz korumaz fakat en etkilisi spiraldir. Tıbbi durumuzun ve isteğinize göre işlem sırasında spiral takıyorum.

Muayenehanem de Kürtaj İşlemi

Hastamız muayenehaneme kürtaj işlemi için geldiğinde öncelikle ultrason muayenesi yapıyorum. Gebeliği gördükten sonra işleme geçiyorum. Uzman anestezi doktorumuz tarafından kolunuzdan bir iğne yaparak uyutuyoruz ve işlem sırasında ağrı acı herhangi bir şey hissetmemenizi sağlıyoruz. Kürtaj işlemi genelde 7-10 dakikada biter. İşlemi ultrason eşliğinde kontrol ederek bitiriyorum. Ardından hastamızı uyandırıyoruz. Kendini iyi hissedene kadar dinlendiriyoruz ve sonrasında günlük yaşantısına geri dönüyor. İşlemi takip eden 10-15 gün aralığında kontrole çağırıyorum.

Kürtaj işleminde lokal veya uyku anestezisiz kullanılır. Hangi yöntemi tercih edeceğimi hastanın tıbbi durumu ve isteği ile belirliyorum.

Muş Kürtaj Fiyatları

(Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

Kürtaj fiyatlarına muayene, anestezi uygulaması (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj işlemi ve 10 gün içinde yapılacak kontroller dahildir.

Fiyat bilgisi için iletişime geçebilirsiniz

Muayenehanemde gizliliği ön planda tutuyorum. Hasta ile ilgili tıbbi veya kişisel bilgiler hasta-doktor arasında kalmaktadır. Hastamız dışında yapılan işlem ile ilgili kimseyle bilgi paylaşmıyorum.