Kürtaj

Niğde Kürtaj, Niğde Kürtaj Fiyatları

Kürtaj, rahim içerisinde ki gebeliği sonlandırmak için yapılan işlemdir. Kürtaj, tıbbi tahliye, dilatasyon, küretaj, gebelik terminasyonu olarak da isimlendirilir.

Niğde kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj işlemi fiyat bilgisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Foto Galeri

Kürtaj, çeşitli tıbbi nedenlerle uygulanan bir prosedürdür ve şunlar gibi durumlarda gerekebilir:

İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması
Rahim içi kanamanın temizlenmesi
Sağlıksız bir gebeliğin sonlandırılması
Boş gebelik
Bebek kalp atışlarının durması
Patolojik durumlarda
Kürtaj, farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Eskiden kullanılan demir küretlerle yapılan kürtaj, rahim duvarına zarar verme ve rahim delinme riski taşıyabilirdi. Ancak günümüzde vakumlu kürtaj yöntemi, rahme zarar vermeden kullanılır.

Bu yöntemde, plastik bir kanül, rahime yerleştirilir ve negatif basınçlı bir enjektör kullanılarak gebelik temizlenir. Kürtaj işlemi ultrason kontrolü altında yapılır ve rahim içinde herhangi bir kalıntı kalmadığından emin olunur. Vakumlu kürtaj yöntemi, kazıma yöntemine göre daha güvenli ve kolaydır.

Kürtaj işlemi, muayenehanelerde, devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve kliniklerde yapılmaktadır.

İşlem süresi gebelik haftasına bağlı olarak değişir ve genellikle 5-10 dakika sürer. İşlem normalde ağrılıdır, ancak anestezi altında yapılır. Lokal veya hafif uyku anestezisi kullanılır. Daha önce doğum yapmış ve gebelik haftası düşük olanlar için lokal anestezi önerilirken, daha önce hiç doğum yapmamış kadınlar için hafif uyku anestezisi tavsiye edilir. Anestezi işlemi, uzman bir anestezi doktoru tarafından yapılır.

Muayenehane ziyareti sırasında, gebelik haftası kesin olarak belirlenir ve işlem uygunsa devam edilir. İşlem sonrası rahim içinde kalıntı olmadığından emin olmak için ultrason kontrolü yapılır.

İşlem sonrası hastalar, 15-20 dakika boyunca dinlendirilir ve daha sonra normal günlük yaşamlarına dönebilirler.

Kürtaj sonrası ilk 3 hafta cinsel ilişki yasağı ve vajinaya su teması yasaktır. İşlem sonrası duş alabilirsiniz, ancak su temasını sınırlamalısınız. Şiddetli kanama veya ağrı durumunda doktorunuza başvurmalısınız. Verilen ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız. İşlem sonrası 7-10 gün içinde kontrol muayenesi yapılması tavsiye edilir.

Kürtaj işleminin yasal sınırı 10 gebelik haftasıdır. Gebelik haftası, son adet tarihine göre hesaplanabilir, ancak ultrason muayenesi daha kesin bir sonuç verir.

Muayenehanemizde, 18 yaşından küçük kişiler sadece anne veya baba refakati ile işlem yapabilirler. 18 yaşından büyük ve yasal sınıra uygun gebeliklerde hasta bilgileri gizli tutulur.

Niğde Kürtaj Fiyatları hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz. Hasta bilgileri sadece doktor ile paylaşılır.