Kürtaj

Mersin Kürtaj, Mersin Kürtaj Fiyatları

Kürtaj, rahim içerisinde ki gebeliğin cerrahi işlem ile sonlandırılmasıdır. Eskiden kürtaj işleminde metal aletler kullanılırdı. Artık günümüzde plastik, rahme herhangi bir zarar vermeyen aletler ile kürtaj yapılıyor. Buna vakumlu kürtaj diyoruz.

Mersin kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj işlemi fiyat bilgisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Foto Galeri

Kürtaj işlemi sadece gebeliği sonlandırmak için değil, bir dizi tıbbi nedenle de uygulanabilir. Bu nedenler arasında:

Tanı koymak için
Patoloji örneği almak için
İsteğe bağlı gebeliği sonlandırmak için
Anne hayatını tehlikeye sokacağı bir durum varsa veya gebelik sağlıklı bir şekilde ilerlemiyorsa, endometrium kalınlaşmasında gibi bir dizi sebep ile kürtaj yapılır.
İsteğe bağlı kürtaj için yasal sınır gebelik 10. haftaya kadardır. 10 haftayı geçen gebeliklerde kürtaj yapılmaz. Ancak gebelikte bir problem olduğunda, birden fazla doktorun onayı ile işlem yapılabilir.

Gebelik haftası, son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır. Ancak erken veya geç yumurtlama dönemi değişkenlik gösterebileceğinden, gebelik haftası tahminleri bazen yanıltıcı olabilir. Gebelik haftasının en kesin belirlenmesi için ultrason muayenesi kullanılır.

Kürtaj işlemi için yasal düzenlemelere göre evli kadınlar eşlerinin onayını almalıdır. Ancak benim görüşüm, her kadının kendi bedeni ve sağlığı ile ilgili kararlarını özgürce alabilmesi gerektiği yönündedir. Dolayısıyla, evli veya bekar kadınlar, gebelikleri 10. haftayı geçmediği sürece kendi rızalarıyla kürtaj yaptırabilirler. Henüz 18 yaşını doldurmamış olan reşit olmayan kişiler, anne veya baba refakati ile gelmeleri durumunda işlem yaptırabilirler.

Kürtaj işlemi için muayenehaneme geldiğinizde öncelikle ultrason muayenesi ile gebeliği teyit ediyoruz. Eğer rahim içinde gebelik görülmezse işleme devam etmiyoruz.

Muayene sonuçlarına göre işlem uygunsa, anestezi uzmanımız tarafından sedo-analjezi (hafif uyku anestezisi) ile uyutulursunuz ve işlem sırasında herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmezsiniz. Ardından işleme başlarız. Plastik bir kanül ile rahme gireriz ve bu kanül üzerine negatif basınçlı bir enjektör yerleştiririz. Enjektör sayesinde rahim içindeki gebelik temizlenir, aynı zamanda ultrason ile rahime bakıyoruz ve parça kalmadığından emin oluyoruz. Rahim gebelikten tamamen temizlenene kadar işlemi sürdürüyoruz. İşlem bittikten sonra ultrason ile tekrar kontrol ediyoruz. Ardından hastamızı uyandırıyoruz ve kendini iyi hissedene kadar dinlendiriyoruz. Hastamız kalktıktan sonra normal günlük yaşantısına geri dönebilir.

Vakum kürtaj işlemi 6-7 dakikada tamamlanır. Vakum kürtaj işlemi sırasında hastanın tercihine göre ve tıbbi bir engel yoksa lokal anestezi de uygulanabilir. Lokal anestezi sadece işlem yapılacak bölgeyi uyuşturur.

Kürtaj işlemine gelirken, tıbbi öykünüzü doktorunuza belirtmelisiniz. Yakın zamanda aspirin veya kan sulandırıcı ilaçlar kullandıysanız, mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız. Anestezi alacağınız için işlemden önce 5 saat boyunca herhangi bir şey yememeli ve içmemelisiniz.

Kürtaj sonrasında kasık ağrısı, kanama veya lekelenme gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler rahmin kendini toparlama süreciyle ilişkilendirilir. Anesteziye bağlı hafif sersemlik ve uyku hali olabilir, bu nedenle işlem sonrası ilk gün araç kullanmamanız önerilir.

Kürtaj sonrasında enfeksiyon riskini önlemek için doktorunuzun reçete ettiği antibiyotikleri düzenli olarak kullanmalısınız. İşlem sonrası ilk 3 hafta cinsel ilişkiden kaçınılmalı ve vajinaya su teması engellenmelidir. İlk 3 hafta boyunca hamama, havuza ve denize girmekten kaçınılmalıdır. Duş alırken vajina bölgesine su, sabun veya hijyenik jeller uygulanmamalıdır.

İşlem sonrası 10-15 gün içinde kontrol muayenesine gelmeniz önerilir. Vakum kürtaj işlemi devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, kliniklerde ve muayenehanelerde uygulanabilir.

Mersin Kürtaj Fiyatları

(Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

Kürtaj fiyatlarına muayene, anestezi uygulaması (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj işlemi ve 10 gün içinde yapılacak kontroller dahildir.

Fiyat bilgisi için iletişime geçebilirsiniz