Kürtaj

Mersin Kürtaj, Mersin Kürtaj Fiyatları

Kürtaj, rahim içerisinde ki gebeliğin cerrahi işlem ile sonlandırılmasıdır. Eskiden kürtaj işleminde metal aletler kullanılırdı. Artık günümüzde plastik, rahme herhangi bir zarar vermeyen aletler ile kürtaj yapılıyor. Buna vakumlu kürtaj diyoruz.

Mersin kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj işlemi fiyat bilgisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj işlemi sadece gebelik sonlandırmak için değil bir çok tıbbi sebepler için de yapılmaktadır;

Tanı koymak için, patoloji almak için, isteğe bağlı gebelik sonlandırmak için, gebeliğin anne hayatını tehlikeye sokacağı bir durum varsa veya gebelik sağlıklı bir şekilde ilerlemiyorsa, endometrium kalınlaşmasında gibi bir den fazla sebepler ile de kürtaj yapılır.

İsteğe bağlı kürtaj için yasal sınır gebelik 10. haftaya kadardır. 10 haftayı geçen gebeliklerde kürtaj yapılmaz. Eğer gebelikte bir sorun varsa birden fazla doktorun onayı ile kürtaj işlemi yapılabilir.

Gebelik haftası, son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır. Fakat erken veya geç yumurtlama olduysa gebelik tahminden büyük veya küçük olabilir. En net gebelik haftasını ultrasonda yaptığımız ölçüm ile alırız.

Kürtaj işlemi için yasal düzenlemelere göre evli kadınlarda eş onayı gerekmektedir. Benim fikrim her kadın kendi bedeni ile ilgili kararları kendi vermekte özgürdür kimseden onay almasına gerek yoktur. Evli, bekar kadınlar gebelik 10.haftayı geçmediği sürece kendi rızaları ile kürtaj olabilir. Henüz 18 yaşını doldurmamış reşit olmayan kişiler için anne veya baba refakati ile gelirlerse işlem yapılabilir.

Kürtaj işlemi için muayenehaneme geldiğinizde öncelikle ultrason muayenesi ile gebeliği görüyoruz. Eğer gebelik rahim içerisinde görülmezse işleme geçmiyoruz.

Muayene sonucuna göre uygun ise kürtaj işlemine geçiyoruz. Anestezi uzmanımız kolunuzdan bir iğne yaparak hastamızı uyutuyor ve işlem sırasında herhangi bir şey hissetme mesini sağlıyor. Buna sedo-analjezi diyoruz. Ardından işleme geçiyoruz. Plastik pipete benzeyen kanül ile rahme giriliyor. Kanülün açıkta kalan diğer ucuna ise negatif basınçlı enjektör yerleştiriyoruz ve enjektöre de ki vakum ile rahim içerisinde ki gebeliği temizliyoruz. Aynı zamanda ultrason ile rahime bakıyoruz parça kalmadığından emin olmamız gerekiyor. Rahim gebelikten temizlenene kadar bu işleme ediyoruz. İşlem bittikten sonra ultrason ile tekrar bakıyoruz. Ardından hastamızı uyandırıyoruz ve kendini iyi hissedene kadar dinlendiriyoruz. Hastamız kalktıktan sonra normal günlük yaşantısına geri dönebiliyor.

Vakum kürtaj işlemi 6-7 dakikada bitmiş oluyor.

Vakum kürtaj işleminde hasta tercihine göre ve tıbbi bir engel yoksa lokal anestezi ile de işlem yapılabilir. Lokal anestezi de sadece işlemin yapılacağı bölge uyuşturulur.

Kürtaj işlemine gelirken, tıbbı öykünüzü doktorunuza belirtmelisiniz. Eğer yakın zamanda  aspirin, kan sulandırıcı grubu ilaçlar kullandıysanız mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Anestezi alacağınız için işlemden önce 5 saat su ve sigarada dahil herhangi bir şey yiyip içmemelisiniz.

Kürtaj sonrasında, kasık ağrısı, kanama veya lekelenme görülebilir bu rahmin kendini toparlar ken kasılmalara bağlıdır. Anesteziye bağlı hafif sersemlik ve uyku hali olabilir. Bu yüzden işlem sonrasında ilk gün araba kullanımını önermiyoruz.

Kürtaj sonrasında enfeksiyona sebep olabilecek şeylerden uzak durulmalı ve doktorunuzun reçete ettiği antibiyotiği düzenli bir şekilde kullanmalısınız.

İşlem sonra ilk 3 hafta cinsel ilişkiden kaçınılmalı. Bu durum enfeksiyona sebep olabilir.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken şey ise vajinaya su temas ettirmemektir. Bu yüzden yine ilk 3 hafta hamama, havuza, denize girmemeniz gerekir. Duşunuzu ayakta olacak bir şekilde alabilirsiniz. Vajina bölgesi su, sabun veya hijyenik jeller ile yıkanmamalıdır.

İşlemi takip eden 10-15 gün aralığında hastalarımı kontrol muayenesine çağırıyorum.

Vakum kürtaj yapan devlet hastanelerinde, kürtaj yapan özel hastanelerde, kürtaj yapan kliniklerde ve kürtaj yapan muayenehanelerde yapılmaktadır.

Mersin Kürtaj Fiyatları

(Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

Kürtaj fiyatlarına muayene, anestezi uygulaması (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj işlemi ve 10 gün içinde yapılacak kontroller dahildir.

Fiyat bilgisi için iletişime geçebilirsiniz