Kürtaj

Mardin Kürtaj

Mardin Kürtaj, Mardin Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Nedir?

Kürtaj işlemi gebelik 10 haftaya kadar yapılması gereken bir işlemdir. 18 yaşından küçük olmadıkça kürtaj her kadının yasal hakkıdır. 

Mardin kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Merhaba, geçmiş olsun.

Ben Op.Dr.Uzay Yıldırım,

Muayene, anestezi (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj ve 10 gün içinde yapılacak kontrollerin fiyatı;

8 haftadan küçük gebeliklerde: 1500 TL

8-10 hafta arası gebeliklerde: 1750 TL

Kürtaj sadece istenilmeyen gebelik sonlandırmak olmamakla birlikte aynı zamanda devamını arzulanmakta olan ama sağlık sorunlarından dolayı devam edilemeyen gebeliklerde de uygulanan işlemdir. Nedir bu devam edilememe sebebi gelin şöyle açıklayalım; 

  1. Rahiç içi yerleşimli olan gebelik kesesinin içinde gebelik ürünü olan fetüsün olmaması durumuna boş kese denir. 
  2. Oluşan gebelik kesesinin içinde  gebelik ürünü olan fetüsün yani bebeğin kalp atışının olmaması, durması vs durumlarda gebelik sonlandırılmak zorunda kalınabilmektedir.

Kürtaj işleminin tıbbi teknikleri vardır bu teknikler; vakumlu kürtaj, dilatasyon küretaj, elektrikli vakum aspirasyon gibi yöntem ve teknikleri olan bir işlemdir. Güncel olarak en çok kullanılan yöntem vakumlu kürtaj yöntemidir.  Diğer yöntemler gebeliğin büyüklüğü ya da benzeri tıbbi durumlarda doktorun uygun bulduğu zaman önerdiği yöntemler doğrultusunda kullanılır.

Mardin Kürtaj’da gebeliğe önce  ultrason ile bakılır. Gebelik haftasına bakıldıktan sonra ölçülen haftaya uygun büyüklükteki karman kanülü denilen bir plastik boru, spekulum yardımı ile genişletilmiş rahim ağzından içeri konulur, dışta kalan kısım enjektöre benzeyen ama boyutu daha büyük olan bir vakum aletine takılır ve vakumlama yöntemi ile rahim içi keseden arındırılır. Bu yöntem diğer eski yöntemlere nazaran daha güvenilirdir. 

Kürtaj işlemi, korunmadan yaşanmış ilişkilerde ya da bazen korunma dahi olduğu hallerde oluşabilen ancak devam etmemesi gereken, kısaca  arzu edilmeyen gebelikleri sonlandırmak için uygulanan bir tıbbi müdahale ile adlandırılmaktadır.

  • Vakum ile kürtaj yöntemi diğer yöntemler gibi ağrılı bir işlemdir. Hastanın bu ağrıyı hissetmemesi için anestezi uygulamak gerekmektedir. İki çeşit anestezi uygulanabilmektedir sedasyon (derin uyku hali-tüm uyuma) anestezi ve lokal anestezi. Hasta için hangi anestezi tipinin uygun olacağına hastanın tıbbi durumu, onayı ve bilgisine sunarak doktorumuz Op. Dr. Uzay Yıldırım karar verecektir. Yakın zamanda sezaryen ile doğumu olan hastalarımızın lokal anestezi ile kürtaj olması can yakıcı bir işlem olmasından dolayı doğru olmayacaktır ancak yakın zamanda normal doğum ile doğumu olan hastanın, lokal anestezi ile kürtaj olmasında herhangi bir sakınca yoktur. 
  • Kürtaj işlemi sedasyon anestezi ile yapılacak ise  midenin boş olması gerekmektedir. Bu nedenle hastanın mutlaka işleme gelmeden 5 saat öncesi itibariyle su ve sigara yeme içmeyi kesmesi gerekmektedir.
  • Kürtaj işlemi sonrası mutlaka 3 hafta boyunca cinsel ilişki, hamam, deniz, havuz yasağına uyulması gerekmektedir. Bu sürede ayakta duş almanız banyo yapmamanız gerekmektedir. Kısaca içeriye su ve sabun kaçırılmamasına özen gösterilmelidir. İşlem sonrası enfeksiyonel bir durum gelişmemesi için özenle dikkat edilmesi gerekmektedir. 
  • Kürtaj işlemi sonrası 15 gün kadar hafif kanama ve ağrılar olabilir. Bu durum her hastada aynı olmaz, herkesin bünyesi farklıdır bu nedenden dolayı ilk 2 hafta hiç kanama ve ağrının hiç görülmemesi de normaldir. Ara sıra olabilecek bu ağrı ve kanamaları adet ile karıştırmayınız zira ilk adeti görmeniz 45 günü bulabilir. Adet döneminizi işlem sonrası 3-6 hafta arağında bekleyebilirsiniz. 
  • Kürtaj işlemi sonrasındaki süreçlerde  10-15 gün sonra kontrole gelmeniz uygun olacaktır.
  • Unutulmaması gerekir ki kürtaj, spiral ya da doğum kontrol hapları gibi bir korunma yöntemi değil istenilmeyen gebelik, tıbbı bir müdahale ile gebelik sonlandırma yöntemidir. Bu işlem sonrası  yeniden gebe kalabilirsiniz, ilerde anne olmanıza engel olmamakla birlikte, kürtajdan sonra herhangi bir korunma yöntemi uygulamazsanız hemen gebe kalma ihtimaliniz hep vardır. 

Mardin Kürtaj Fiyatları

(Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

  • 8 haftaya kadar olan gebeliklerde 1500 TL
  • 8-10 hafta arası gebeliklerde 1750 TL