Kürtaj

kürtaj ankaraAnkara Kürtaj, Ankara Kürtaj Fiyatları

Kürtaj, rahim içerisinde bulunan gebeliğin isteğe bağlı sonlandırılması, rahim içerisine yerleşmiş boş gebeliğin sonlandırılması, düşük gerçekleşmiş durumlarda rahim içerisinin tamamen temizlenmesi ya da rahim içinden bilinmeyen parçaların patoljik incelemeler amacıyla alınması gibi nedenlerle yapılan tıbbi bir müdahaledir. 

Eski dönemlerde bu işlem rahim içerisinde ki bu durumların kazınması gibi daha ilkel ve rahime zarar verme olasılığı daha yüksek metodlar kullanılarak yapılmaktaydı. Günümüzde ise kürtaj işlemi en yaygın yöntem olan vakumlu kürtaj işlemi ile yapılmaktadır.

Vakumlu kürtaj, kanül adı verilen plastik pipetlerin geniş hacimli bir enjektörün ucuna yerleştirilmesi ve rahim içine yerleştirilen bu kanülün enjektör yardımıyla rahim içerisinde bulunan keseyi vakumlaması ile gerçekleşir. Bu işlem yaklaşık olarak 7-8 dakika sürmektedir ve hastamızın tıbbi durumuna ve isteğine bağlı olarak Genel (sedasyon -derin uyku hali) ya da lokal (işlem bölgesinin uyuşturulması) anestezi yapılarak gerçekleştirilmektedir.

Ankara kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj işlemi fiyat bilgisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

On sekiz yaşından büyük her kadın kendi rızası ile bu işlemi yaptırabilir. On sekiz yaşından küçük hastalarda anne, baba ya da vasi refakati gerekmektedir.

Kürtaj işlemi için yasal süre 10 haftadır. Anne ya da bebeğin sağlığını olumsuz etkileyen ve yapılan testlerle raporlanmış bir durum olduğu durumlarda heyet raporu ve onayı ile 10 haftadan büyük gebelikler de sonlandırılabilir.

Gebelik haftası hesaplanırken son adetin ilk günü başlangıç olarak kabul edilir ve net olarak ultrason ile yapılan muayene ile belli olur. Evde yapılan idrar testleri bize gebeliğin var olup olmadığı hakkında bilgi verirken, kan tahlili de tahmini bir haftası verir. Kesin sonuç sadece ultrason ile muayene ile belli olur.

Ankara’da Kürtaj Yapan Klinikler

Kürtaj işlemi Ankara’da kliniğimizde Dr. Uzay Yıldırım tarafından, gizlilik esas alınarak, temizlik ve hijyen koşulları en üst düzeyde tutularak, tıbbi kurallar içerisinde, güvenilir bir ortamda gerçekleştirilmektedir.

Kürtaj Teknikleri

VAKUM KÜRTAJ; (MENSTRÜEL REGÜLASYON, MR)

Vajinaya uygun ebatlarda bir spekulum yerleştirilmesinin  ardından, plastik yapıdaki karman kanüllerden gebelik haftasına uygun büyüklükte olanı rahim içerisine yerleştirilir. Negatif basınç yaratılmış aspiratör yardımı ile gebelik alınır. Son yıllarda en çok kullanılan yöntemdirr ve tek kullanımlık steril kanüller kullanılır.

DİLATASYON VE KÜRETAJ (D.C.)

Rahim ağzı metal bujiler yardımıyla gebeliğin büyüklüğüne göre genişletilir. Ardından rahim içine itilebilen küretler aracılığıyla rahim içerisine yerleşmiş gebelik temizlenir. Kullanılan aletler metaldir bu sebeple plastik ve tek kullanımlık kanüllerle yapılan işleme göre komplikasyon riski daha fazladır.

ELEKTRİKLİ VAKUM ASPİRASYON

Rahim içine plastik kanül yerleştirildikten sonra bu kanülün elektrik ile çalışan bir vakum aletine takılıp rahim içerisinin temizlenmesi durumudur. Genellikle mol ve servikal gebelik durumlarında uygulanır.

İlaçla Düşük Yapmak Mümkün mü?

Günümüzde pek çok kadın-çift, doktora gitmeye çekindiğinden, maddi olarak daha uygun olduğunu düşündüklerinden ya da daha kolay olacağı düşüncesiyle bu yöntemi kendi kendine evde uygulamaya çalışmakta, internette ‘düşük ilacı’ adı altında satılan ve doktor kontrolünde kullanılmadığı zaman ölüme varan riskler taşıyan ilaçlara başvurmaktadır.

Peki halk arasında yaygın olarak ‘ilaçla düşük’ olarak tabir edilen ve tıbben gebeliği medikal yollarla sonlandırılması nasıl gerçekleşir?

Öncelikle bu durum mutlaka doktor onayı ve doktor gözetimi altında klinik – hastane şartlarında gerçekleşmesi gereken bir yöntemdir. 

Gebeliğin 12 haftadan büyük olduğu, ancak anne ya da bebek de hayati tehlike bulunan ve gebeliğin sonlanması gerektiği durumlarda rahim aktivitesini arttırmak, düşüğün başlamasını sağlamak amacıyla bu yönteme başvurulur ve sonrasında rahim içi yine kürtaj yöntemi ile temizlenir. On iki haftadan küçük gebeliklerde yine hastanın tıbbi durumuna ve doktorun tercihine bağlı olarak ve doktor gözetiminde olmak şartıyla kürtaj işlemi öncesi rahimi rahatlatmak amacıyla ilaç verilmesi uygun olabilir.

Üstüne basarak belirtmek gerekir ki tüm bu kullanımlar doktor gözetiminde yapılır. İnternetten bilinçsizce satın alınan ilaçlar evde kişinin kendisi doktor tavsiyesi ve gözetimi olmaksızın kullanılması durumunda ölüme varan pek çok riski de beraberinde getirmektedir.

Kürtaj İşlemi Öncesi Yapılması Gerekenler

Kürtaj işlemi her ne kadar muayenehane koşullarında yapılabilen bir işlem olsa da her tıbbi işlem gibi riskleri bulunan ve tüm tıbbi kurallara uyarak yapılması gereken bir işlemdir. Dolayısıyla işlem öncesi hasta hakkında ki tüm tıbbi bilgiler doktora anlatılmalıdır.

 • Hastanın kronik bir rahatsızlığı var mı? 
 • Bu hastalığa bağlı ya da farklı bir nedenle kullanılan sürekli ilaçlar var mı? Varsa hangileri, dozları ve kullanım şekilleri.
 • Alkol, sigara, uyuşturucu madde gibi bağımlılıkları var mı?
 • Daha önce doğumu var mı?
 • Doğum şekli sezaryen doğum mu? Normal doğum mu? 
 • Çocuklarının yaşları.
 • İşlem öncesi son 1 hafta aspirin ve benzeri kan sulandırıcı bir ilac kullanımı olmuş mu?
 • Kan Grubu nedir?

Bu bilgilerin mutlak doktora belirtilmesi gerekmektedir.

İşlemden 5 saat öncesinden itibaren su ve sigara dahil hiç bir şey yenilip içilmemesi gerekmektedir. Özellikle sedasyon anestezi ile işlemi olacak hastalarda midenin boş olması çok önemli bir husustur.

İşleme gelirken rahat kıyafetler giymek, çok dar giymemek hastanın konforu açısından doğru bir adım olacaktır.

İşlem sonrası günlük hayata devam edilecekse yanınızda mutlaka yedek ped olmalı.

Kürtaj İşlemin Süresi Ne Kadardır?

Kürtaj işlemi normal şartlarda 7-8 dakika da biten bir işlemdir. İşlem sonrası hastamızı 15-20 dakika kadar dinlendiriyoruz ve ardından günlük yaşantısına geri dönüş yapabiliyor.

Kürtaj İşlemi Hastanede mi Yapılmalı?

Kürtaj işlemi, bu işlemi yapan devlet hastaneleri, özel hastaneler, özel klinikler ve özel muayenehanelerde yapılabilir. Kürtaj işlemi mutlaka hastane de yapılmalıdır gibi bir durum söz konusu değil. Bu işlem hastanın tıbbi durumu elverdiği sürece ve gebelik 12 haftayı geçmediği sürece özel klinik – muayenehane koşullarında yapılabilir bir işlemdir. Kürtaj işlemi öncesi doktorunuza verdiğiniz bilgiler ışığında;

 • On iki aydan daha yakın bir zamanda sezaryen doğum yaptıysanız
 • Yoğun bir şekilde alkol yada uyuşturucu kullanımı varsa
 • Son 1 hafta içerisinde yoğun olarak aspirin yada benzeri kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa
 • Kronik kalp yada akciğer rahatsızlığınız varsa

doktorumuz durumunuzu değerlendirip işleminizi hastanede yapmayı önerebilir.

Kürtaj İşlemi Sonrası Yapılması Gerekenler

Kürtaj işlemi sonrasında hastamızı 15-20 dakika kadar dinlenme odasında dinlendiriyoruz. Kendini tamamıyla iyi hisseden hastamız dinlendikten sonra günlük yaşantısına geri dönüş yapıyor.

İşlem sonrası yaklaşık 10-15 gün kadar adet dönemindeki ağrılara benzer ağrı ve kanamalar olabilir. Bazı hastalarımız bu süreci hiç ağrı ve kanama olmadan da atlatabiliyorlar. Bu da normal bir durum.

Kürtaj işlemi sonrası kullanmanız için size antibiyotik ve ağrı kesici reçete ediliyor. Antibiyotiği kutu bitene kadar, ağrı kesiciyi ağrınız oldukça kullanmanızı öneriyoruz. 

İşlemden 10 gün sonra kontrole gelmeniz uygun olacaktır. İl dışından geldiyseniz bulunduğunuz yerde kontrole gidebilir ya da işlemden 15 -20 gün sonrasında kanda gebelik testi baktırarak sonucu bizimle paylaşabilirsiniz. 

Kürtaj sonrası 3 hafta cinsel ilişki yasağınız var. İki hafta deniz, havuz ve benzeri işlem bölgesinin enfeksiyon kapmasına sebep olacak yer ve aktivitelerden uzak durmalısınız. Ayakta duş almalı ve vajina içerisine su, sabun sürmemelisiniz.

İşlemi takiben 3-6 hafta aralığında ilk adetinizi görürsünüz. 

Kürtaj işlemi yeniden gebe kalmanız için bir engel teşkil etmez.

Aklınıza takılan her soru ya da sorunuzda mutlaka doktorunuzla iletişime geçiniz.

Kürtaj İşleminin Riskleri Nelerdir?

Vücudumuza uygulanan her tıbbi işlemde olduğu gibi kürtaj işleminin de olası riskleri bulunmaktadır. Başlıca riskleri;

 • Kanama
 • Rahim delinmesi
 • Rahim içerisinde parça kalması
 • Gebeliğin devam etmesi
 • Ateş
 • Enfeksiyon
 • Anesteziye bağlı riskler

olarak sıralayabiliriz. Bu riskler sıklıkla olmasa da karşılaşılabilecek, işlem öncesi size mutlaka bilgilendirmesi yapılan ve tedavi edilebilen risklerdir. Bu durumlardan biri ile karşılaşmanız durumunda mutlaka doktorunuzla irtibata geçiniz.

Ankara Kürtaj Fiyatları

Ankara kürtaj fiyatları, gebeliğin haftası, hastanın tıbbi durumu, yaşı ve benzeri pek çok etkene göre değişkenlik göstermektedir.

Kliniğimizde kürtaj işlemi ücreti; (muayene, işlem, anestezi ücreti, on gün sonra geleceğiniz kontrol dahil);

(Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

Kürtaj fiyatlarına muayene, anestezi uygulaması (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj işlemi ve 10 gün içinde yapılacak kontroller dahildir.

Fiyat bilgisi için iletişime geçebilirsiniz


olarak alınmaktadır.

İşlem sırasında isteğe bağlı spiral takılması, smear ve hpv gibi jinekolojik testler için örnek alınması ya da anne-baba arasında kan uyuşmazlığı olması gibi durumlarda ek ücretlendirmeler hastanın bilgi ve onayına sunularak yapılabilir.