Kürtaj

Kırıkkale Kürtaj

Kürtaj, Kırıkkale Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, rahim içerisine yerleşmiş gebelik kesesinin, boş kesenin, zararlı olduğu düşünülen materyallerin ya da düşük sonrası içeride kalan parçaların temizlenmesi için uygulanan tıbbi müdaheledir. 

Önceleri kürtaj işlemi yapmak için metal aletler kullanılır, metal bujiler yardımıyla rahim ağzı açılır ve metal küretlerle içerideki kese kazınırdı. 

Ancak bu yöntem olası risklerin daha yüksek oranda yaşanmasına sebep olan bir yöntemdir

Günümüzde bu işlem için en güvenilir yöntem olarak vakumlu kürtaj yöntemi uygulanıyor. İşlem sırasında plastik ve tek kullanımlık pipet benzeri kanül adı verilen bir alet rahim içerisinde yerleştirildikten sonra, negatif basınçlı bir enjektör yardımıyla vakumlama yapılarak gebelik alınıyor.

Kürtaj işlemi yaklaşık olarak 7-8 dakika sürmekte olup hasta işlem sonrası 15-20 dakika kadar dinlendikten sonra günlük yaşamına geri dönebilmektedir.

Kırıkkale’de kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Merhaba, geçmiş olsun.

Ben Op.Dr.Uzay Yıldırım,

Muayene, anestezi (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj ve 10 gün içinde yapılacak kontrollerin fiyatı;

8 haftadan küçük gebeliklerde: 1500 TL

8-10 hafta arası gebeliklerde: 1750 TL

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

Kürtaj işlemi, yasal olarak 10 haftayı geçmemiş gebelikler ve 18 yaşından büyük kadınlarda isteğe bağlı olarak yapılmaktadır. On sekiz yaşından küçük hastalarda anne, baba veya vasi refakati olduğu takdirde işlem yapılmaktadır.

On haftadan büyük gebeliklerde, annenin sağlığını yada gebeliğin ilerleyişini etkileyen test ve muayeneler ile ispatlanmış bir sorun olduğu takdirde işlem yapılmaktadır.

İsteğe bağlı kürtaj bu durumlar dışında, başlayan fakat devam etmeyen bir gebelik olduğunda, gerçekleşmiş bir düşüğün ardından içerde parça kaldıysa rahim içerisinin temizlenmesi amacıyla, şüpheli bir parça görüldüğünde patolojiye gönderilip incelenmesi için bu parçanın alınması gibi sebeplerle de uygulanabilir.

Kırıkkale’de Kürtaj İşlemi Nerede Yapılır?

Kürtaj tıbbi değerlendirmeniz sonucu kliniğimizde, temiz, hijyenik ve güvenilir bir ortamda, hasta gizliliği ön planda tutularak yapılmaktadır. 

Kürtaj Hangi Durumlarda Hastanede Yapılır?

Hastanın tıbbi değerlendirmesi sonucu, kronik olarak akciğer, kalp gibi rahatsızlıkları olan, yoğun alkol tüketimi yapan, uyuşturucu kullanan, son yedi gün içerisinde aspirin ya da benzeri kan sulandırıcı bir ilaç kullanmış olan, on iki aydan daha kısa süre önce sezaryen doğum yapmış hastalarda ya da bunlar dışında doktorunuzun gerek gördüğü durumlarda işlemi hastane koşullarında yapmak gerekebilir.

Kürtaj Teknikleri

Karman kanül ile aspirasyon (vakumlu kürtaj), dilatasyon ve küretaj, higroskopik dilatatörler, transsservikal balon kataterler, gebeliğin medikal yolla sonlandırılması gibi pek çok gebelik sonlandırma yöntemi bulunmaktadır. Bazı yöntemler yalnızca tıbbi gereklilik olduğu  durumlarda kullanılır. 

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve güvenilir olan yöntem vakumlu kürtaj yöntemidir.

Vakumlu kürtaj yönteminde, ultrason ile yapılan muayene sonucu belirlenen gebelik haftasına göre seçilen ölçüde ki plastik kanül ve bu kanülün bağlı olduğu enjektör yardımıyla vakumlama işlemi yapılır. 

Haftası belirlenmiş ve kesesi görünen küçük gebeliklerde genellikle ince Karman kanüller kullanılır.

Kürtaj işlemi ağrılı bir süreç olduğu için anestezi ile yapılmaktadır. Hastanın tıbbi durumuna göre genel (sedasyon) anestezi yada lokal (bölgesel) anestezi uygulanır.

Gebelik haftasını hesaplamak için öncelikle son adetin ilk günü veri olarak kullanılır. Ama kesin sonucu veren şey ultrason ile yapılan muayenedir.

İlaçla Düşük Yapmak Mümkün mü?

Gebelik sonlandırmak için mevcut yöntemlerden biri de ilaçla düşük yapmaktır.

Bu ilaçlar hap ya da iğne şeklinde uygulanır. İlaç alındıktan sonra rahim kasılması, rahim ağzında açılma ve bunlara bağlı hafif ağrı ve kanamalar görülür.

İlaçlı düşük, gebeliğin ileri  haftalarında düşüğü başlatmak amacıyla uygulanan ve sonrasında genellikle kürtaj işlemi yapılarak rahimin temizlendiği, mutlaka doktor gözetiminde ve muayenehane , klinik ya da hastane koşullarında yapılması gereken bir uygulamadır.

Kürtaj Öncesi Bilinmesi Gerekenler

 • İşlemden 5 saat öncesinden itibaren su ve sigara dahil hiç bir şey yiyip içilmemelidir.
 • İşlem öncesi 1 hafta kadar aspirin yada kan sulandırıcı hiç bir ilaç kullanılmamalıdır.
 • Kronik bir rahatsızlığınız ve sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa işleme gelmeden önce mutlaka belirtmelisiniz.
 • Yapmış olduğunuz doğumlar, doğum şekliniz ve yaşları hakkında bilgi vermelisiniz.
 • Alkol tüketimi ve uyuşturucu kullanımı varsa mutlaka belirtmelisiniz.
 • Doktorunuzun tıbbi durumunuz hakkında bilmesi gereken tüm detayları kendisine aktarmalısınız.
 • İşleme gelirken rahat kıyafetler giyinmeniz işlem sonrası konforunuz açısından uygun olacaktır.
 • Kan grubunuzu belirtiniz.

Kürtaj Sonrası Bilinmesi Gerekenler

 • Kürtaj işlemini takiben iki hafta kadar regl sancısına benzer sancı ve kanamalarınız olabilir. Olması da olmaması da normal bir durum.
 • On gün sonra kontrol için randevu alıp gelebilirsiniz.
 • Aklınıza takılan her şeyi arayarak ya da mesaj atarak mutlaka sorup bilgi alabilirsiniz.
 • İşlem sonrası size reçete edilen antibiyotiği kutu bitene kadar, ağrı kesiciyi de ağrınız oldukça kullanmalısınız.
 • Kürtaj olduktan sonra 3 hafta boyunca cinsel ilişki yasağına uymalısınız.
 • İlk adetinizi kürtajı takiben 21-45 gün aralığında olursunuz.
 • İşlem olduktan sonra 15 gün deniz, havuz, hamam, sauna gibi enfeksiyon kapmanıza sebep olacak şeylerden uzak durunuz.
 • Kürtaj sonrası iki hafta kadar ayakta duş alın, banyo yapmayın, işlem bölgesine su, sabun ya da hijyen amaçlı herhangi bir uygulama yapmayın.
 • İşlem sonrası 2 haftalık dönemde ateşlenme, kokulu akıntı ya da benzeri şikayetleriniz olursa mutlaka doktorunuza bilgi verin.

 

Kürtaj Riskli Bir İşlem mi?

Evet her tıbbi işlem gibi kürtaj işlemi de pek çok riski bulunan bir işlem. Bu riskler işlem öncesi doktorunuz tarafından size anlatılıyor. Ama bu risklerin hepsi müdahale edilebilir risklerdir.  Gerek tecrübe ve tıbbi donanımımız gerek konumumuz itibariyle kliniğimiz olası her riske anında müdahale edebilecek durumdadır. 

Kırıkkale Kürtaj Fiyatları

Kliniğimizde kürtaj işlemi, sağlıklı ve güvenilir bir ortamda, hasta gizliliği ön planda tutularak yapılmaktadır. Bu işlem için ücretler; yaş, gebelik haftası, gebelik durumu, tıbbi durum gibi bazı sebeplerle değişiklikler göstermektedir. Normal şartlarda gebelik sonlandırmak için kürtaj fiyatımız, anestezi, muayene, kontrol ve işlemi içermektedir.

Toplamda nakit olarak;

(Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

 • 8 haftaya kadar olan gebeliklerde 1500 TL
 • 8-10 hafta arası gebeliklerde 1750 TL

olarak ödemeniz gerçekleşir.

Hastamızın işlem sırasında spiral taktırmak istemesi, kan uyuşmazlığı gibi bazı özel durumlarda ücret farkları çıkmaktadır. Bu uygulamalar ve ücretlendirmeler hastanın isteğine ve onayına bağlı olarak yapılmaktadır.