Kürtaj

Eskişehir Kürtaj

Kürtaj, Eskişehir Kürtaj Fiyatları

Kürtaj sözlük anlamıyla ‘döl yatağının içini kazıyıp cenini alma işi’ olarak tanımlanmıştır. Tıbben kürtaj, rahim içerisinin kazınarak temizlenmesi olarak ifade edilir. Ama günümüzde kazıma yöntemi diye bir yöntem artık kullanılmamaktadır. Kürtaj yapan doktorlar bu işlem için ilk tercih olarak vakumlu kürtaj yöntemini kullanmayı uygun görürler. Kürtaj işlemi, gebeliğin sonlanması gereken (isteğe bağlı ya da gebeliğin tıbben devamının uygun olmadığı) durumlarda, rahim içerisinde tespit edilen kanamalı alan ya da şüpheli parçaların temizlenip patolojiye gönderilmesi gerektiği durumlarda rahim içerisini temizlemek amacıyla yapılan bir işlemdir.

Eskişehir kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Merhaba, geçmiş olsun.

Ben Op.Dr.Uzay Yıldırım,

Muayene, anestezi (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj ve 10 gün içinde yapılacak kontrollerin fiyatı;

8 haftadan küçük gebeliklerde: 1500 TL

8-10 hafta arası gebeliklerde: 1750 TL

Kürtaj Teknikleri

 • Vakumlu Kürtaj (Karman Kanülü ile Aspirasyon)

Vakumlu kürtaj işlemi, kürtaj yapan doktorların günümüzde en yaygın olarak kullandığı yöntemdir. İşlem sırasında rahim içerisine yerleştirilen tek kullanımlık plastik pipete benzeyen karmen kanülün dışarıda kalan ucu da bir enjektöre takılır ve bu enjektörün uyguladığı negatif basınç sayesinde gebelik kesesi temizlenir.

 • Dilatasyon ve Küretaj

Rahim ağzı metal bujilerle genişletildikten sonra, içeriye sokulan metal küretlerle rahim içerisi temizlenir. Enfeksiyon ve komplikasyon riski vakumlu kürtaj yöntemine göre daha yüksek olduğu için pek tercih edilen bir yöntem değildir.

 • Elektrikli Vakum Aspirasyon

Rahim içine tek kullanımlık plastik kanül yerleştirildikten sonra dışarıda kalan kısmına elektrikli vakum aleti takılıp gebeliğin alınması durumudur. Genellikle mol ve servikal gebelik durumlarında uygulanır.

 • İlaçlı Kürtaj

İlerlemiş gebeliklerde kullanılan bir yöntemdir. Genellikle ilaçla bir düşük başlatılıp ardından kürtaj işlemi ile içerde kalan parçaları temizlemek gerekir. Bu ilaçlar kürtaj yapan devlet hastanesi, kürtaj yapan özel hastane, kürtaj yapan özel klinik ve kürtaj yapan özel muayenehanelerde doktor gözetiminde kullanılması gereken ilaçlardır. Piyasa da ‘düşük ilacı’ adı altında satılan ilaçları alıp bilinçsizce evde kendi kendinize kullanmak ölüme varan istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Kürtaj yapan doktor tavsiye etmedikçe bu ilaçları kullanmayın.

Gebelik Haftası Hesaplama ve Yasal Süreç

Gebelik haftası hesaplamak için, son adetin ilk günü baz alınır. İdrar testi gebeliğin pozitifliği, kan tahlili de tahmini haftayı verir. Gebelik haftası en net olarak bir jinekolog tarafından yapılan ultrason ile muayene sonucu belli olur. Bu muayene dışında ki tüm veriler tahmini sonucu verecektir.

Gebelik sonlandırmak için yasal süre on haftadır. Ancak anne ya da bebeğin sağlığını olumsuz etkileyen bir durum tespit edildiğinde ve heyet raporu ile onaylandığında on haftadan büyük gebeliklerde de işlem yapılmaktadır.

On sekiz yaşından büyük bekar her kadın kendi rızası ile kürtaj işlemi yaptırabilir. Evli kadınlarda yasa gereği eş onayı gerekmektedir. On sekiz yaşından küçük hastalarda ise mutlaka anne ya da baba refakati gereklidir. Yasal süreçler ve detaylı bilgi için mutlaka kliniğimizi arayıp detaylı bilgi alın.

Eskişehir’de Kürtaj Yapan Yerler

Muayenehanemizde kürtaj işlemi, hijyenik ve güven veren bir ortamda ve hasta gizlilik politikası ön planda tutularak yapılmaktadır.

Kürtaj yapan devlet hastaneleri için o hastaneyi arayıp bilgi almanız gerekmektedir.

Eskişehir Kürtaj Öncesi Süreç

Kürtaj işlemi kliniğimizde vakumlu kürtaj yöntemi ile yapılmaktadır. İşlem ağrılı bir süreç olduğu için anestezi ile yapılması uygundur. Hastanın tıbbi durumuna bağlı olarak sedasyon (derin uyku hali-genel) ya da lokal (bölgesel) anestezi kullanılmaktadır. İşlem anestezi eşliğinde yapılacağı için hastanın işlemden en az 5 saat öncesinden itibaren su ve sigara dahil hiç bir şey yememesi ve içmemesi gerekmektedir.

İşlem öncesi doktorunuzun bilmesi gereken tüm tıbbi bilgilerinizi anlatmanız uygundur.

 • Varsa kronik bir rahatsızlığınız
 • sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlarınız
 • uyuşturucu yahut alkol bağımlılığınız
 • son 3 gün içinde aspirin kullanımınız
 • son 12 ay içinde sezaryen doğumunuz 
 • alerjik bir durumunuz

gibi bilgileri mutlaka doktorunuzla paylaşınız.

Kürtaj işlemine gelmeden önce randevu almanız uygun olur.

İşlem yaklaşık olarak 7-8 dakika sürmektedir. İşlem bittikten sonra kürtaj yapan doktorunuz sizi hemen uyandıracaktır. Onbeş dakika kadar dinlendikten sonra günlük yaşamınıza geri dönüş yapabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem sonrası en az 3 gün mümkünse kutu bitene kadar kullanmanız için size antibiyotik ve ağrınız oldukça kullanmanız için ağrı kesici reçete edilir. İşlem bölgesi enfeksiyon kapma riski taşıdığından antibiyotiği kullanmanız gerekmektedir.

İşlemi takiben ilk 21 gün cinsel ilişki yasağı bulunmakta. 

On beş gün ayakta duş alın, banyo yapmayın, su-sabun dolu küvet içerisine girmeyin,işlem bölgesine su, sabun ya da herhangi bir hijyen uygulaması yapmayın.

Yine bu süre zarfında havuz, deniz gibi aktiviteler de yasak.

Kürtaj işleminden sonra ilk 15 gün kadar ara sıra adet döneminde ki gibi ağrı gibi kanamalar olabilir. Fakat olması da en az olmaması kadar normal bir durumdur. 

Kürtajı takiben 21-45 gün aralığında ilk adetinizi görürsünüz.

Ateş, aşırı kanama, ağrı kesici kullanmanıza rağmen geçmeyen bir ağrı olduğunda ya da işlemle ilgili sizi endişelendiren her ne olursa mutlaka bizimle iletişime geçin.

Eskişehir Kürtaj Fiyatları

Kürtaj fiyatları muayene, anestezi, işlem ve 10 gün sonra geleceğiniz kontrol muayenenizi içermektedir. Bu hizmetler için ayrıca bir ödeme bulunmamaktadır.

Eğer hastamız işlem sırasında spiral takılması, smear ya da hpv örneği vermek isterse ya da kan uyuşmazlığı gibi bir durum söz konusu olup kan uyuşmazlığı iğnesi vurulması gerekirse bu gibi durumlarda ek ücretler hastanın bilgisine sunulur ve onayı dahilinde uygulama yapılır.

Kliniğimizde kürtaj fiyatları;

Muayene, anestezi, işlem ve kontrol dahil olmak üzere nakit olarak;

(Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

 • 8 haftaya kadar olan gebeliklerde 1500 TL
 • 8-10 hafta arası gebeliklerde 1750 TL

olarak belirlenmiştir.