Kürtaj

Iğdır Kürtaj

Iğdır Kürtaj, Iğdır Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Nedir? 

Kürtaj işlemi istenmeyen gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Kürtaj işlemi için kadının 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Kürtaj işlemi 10 haftayı geçmedikçe  yasaldır. Kürtaj, korunmadan yaşanmış ilişkilerde ya da bazen korunma dahi olduğu hallerde oluşan istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için uygulanan tıbbı girişimdir.

Iğdır kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Merhaba, geçmiş olsun.

Ben Op.Dr.Uzay Yıldırım,

Muayene, anestezi (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj ve 10 gün içinde yapılacak kontrollerin fiyatı;

8 haftadan küçük gebeliklerde: 1500 TL

8-10 hafta arası gebeliklerde: 1750 TL

Kürtaj İşlemi Sadece İstenmeyen Gebeliğin Sonlandırılması Mıdır?

Elbette değildir, Kürtaj sadece istenmeyen gebelik sonlandırmak için uygulanan bir işlem değil aynı zamanda devamı arzulanan ancak tıbbi sebeplerle mümkün olmayan ya da boş kese, fetüsün canlı olmayışı gibi sebeplerle sonlanmak zorunda olan gebeliklerin temizlenmesinde ya da tıbbi olarak rahim içinde gözlemlenen kanlı alan, yabancı cisim gibi şeylerden parça alıp incelemek amacıyla da kürtaj işlemi yapılabilir. Bu durum tamamen doktorun hastanın durumunu değerlendirmesi ile alakalıdır. Doktor tıbben gerek görürse kürtaj doktor tavsiye etmesi sonucunda patolojik amaçla yapılır.

Kürtaj İşlemi Hangi Yöntemler İle Yapılmaktadır?

Kürtaj; vakumlu kürtaj, dilatasyon küretaj, elektrikli vakum aspirasyon gibi yöntem ve teknikleri olan bir işlemdir. Güncel olarak en çok kullanılan yöntem vakumlu kürtaj yöntemidir.  Diğer yöntemler gebeliğin büyüklüğü ya da benzeri tıbbi durumlarda doktorun uygun bulduğu zaman önerdiği yöntemlerdir.

Kürtaj İşlemi İçin Uyumak Gerekir mi ?   

Kürtaj işlemi bazi durumlarda uyulmasına gerek duyulmaktadır. Nedir bu durumlar şöyle açıklayalım; 

  • Yakın zamanda gerçekleşen sezaryen doğumunuz varsa anestezi altında yapılması uygundur.
  • Daha önceden hiç doğumunuz yoksa anestezi altında yapılması uygun olucaktır. 

Kürtaj işlemi 2 anestezi türü ile yapılmaktadır. Sedasyon anestezi yani genel ve lokal anestezi yani bölgesel. 

Sedasyon Anestezi: 

  • Sedasyon anestezi işlem süresince verilen, derin uyku hali ile adlandırılan anestezi türüdür. Hasta bu anesteziyi aldığında uyur ve hiçbir şey hissetmez.

Lokal Anestezi: 

  • Lokal anestezi işlem esnasında uyumamanızı ancak işlemin acısını hissetmemenizi sağlayan anestezi türüdür. Bölgesel uyuşturma sağlamasından dolayı hasta uyanık kalır. 

 

 Kürtaj İşlemi İçin Yasal Süre Kaç Haftadır ?

Kürtaj işlemi için 18 yaşını doldurmuş her kadın bu işlemi kendi rızası ile yaptırabilir, evli olan kadınlar ise eş rızası ile bu işlemi tek başına gelip yaptırabilirler. Kürtaj işlemi için yasal hafta 10 haftadır. Kürtaj yapan devlet hastaneleri, kürtaj yapan özel hastaneler, kürtaj yapan klinikler ve kürtaj yapan muayenehanelerde bu işlem yapılabilir. Kürtaj doktor tavsiyesi üzerine tıbbi sebeplerden dolayı hastanede yapılması gerekebilir. Ama normal şartlarda gerekli donanım ve tecrübeye sahip olan  muayenehanelerde yapılabilir. Kliniğimiz ve ekip arkadaşlarımız ile bu işlem için gerekli tüm tedbirleri almaktayız, gerekli donanımlara sahip olan kliniğimizde hasta gizliliği, mahremiyeti ön planda tutularak bu işlem yapılmaktadır.  

Kürtaj İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj işlemi sonrası ilk 2 hafta ayakta duş alınması gerekmektedir. İşlem bölgesine su ve sabun değmemesi gerekir. İşlem sonrası ilk 15-20 gün kadar ara ara kanamaların ve ağrıların olması normaldir. Bu kanamalar işlemden kaynaklı kanama olmasından dolayı endişe etmenize gerek yoktur. İşlem sonrası ilk 3 hafta ilişki yasağınız bulunmaktadır. 

VAKUM KÜRTAJ YAPILAN YERLER;

  • Kürtaj yapan muayenehanelerde
  • kürtaj yapan devlet hastanelerinde
  • kürtaj yapan kliniklerde 
  • kürtaj yapan özel hastanelerde, işlem yapılmaktadır.

Iğdır Kürtaj Fiyatları

Kürtaj işlemi, muayene, anestezi, kontrol de dahil olmak üzere;

(Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

  • 8 haftaya kadar olan gebeliklerde 1500 TL
  • 8-10 hafta arası gebeliklerde 1750 TL

olarak ücretlendirmemiz bulunmaktadır. Her klinik ve hastane kendi ücret tablosunu oluşturabildiği gibi evli çiftler bu işlemi ücretsiz bir şekilde devlet hastanelerinde de yaptırabilirler. Kürtaj işlemi 18 yaşını doldurmuş her kadın kendi rızası ile yapılabilmektedir. Kürtaj işlemi için yasal hafta 10 haftadır.