Kürtaj

Adana Kürtaj

Adana Kürtaj, Adana Kürtaj Fiyatları

Birden fazla sebep ile kürtaj işlemi yapılır. Çoğunlukla rahim içerisine yerleşmiş gebeliği sonlandırmak için yapılır. Eskiden demir küretler ile rahim içerisinde ki gebelik kazınarak temizlenirdi.

Adana kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Merhaba, geçmiş olsun.

Ben Op.Dr.Uzay Yıldırım,

Muayene, anestezi (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj ve 10 gün içinde yapılacak kontrollerin fiyatı;

8 haftadan küçük gebeliklerde: 1500 TL

8-10 hafta arası gebeliklerde: 1750 TL

Artık günümüzde kullanılan vakum kürtaj yöntemi kazıma yöntemine göre daha sağlıklı ve daha hızlı bir şekilde işlem tamamlanır. Kazıma yönteminde, rahim delinmesi, aşırı kanamalar gibi riskler önümüze gelirdi. Vakum yönteminde bu riskler en hafife indirgenir. Kürtaj için hasta öncelikle muayene edilir. Rahim içerisine yerleşmiş ve tıbbi bir engel yoksa işleme geçilir. İşlem öncesi muayene etmek çok önemlidir. Çünkü gebelik rahim içine yerleşmemiş dış gebelik olur.

Dış gebeliğin sonlandırılmasında ki süreç farklıdır. Muayenehane koşullarında dış gebelik için işlem yapılmaz. Ancak hastane koşullarında gebelik sonlandırılır. Bazen ultrasonda gebelik görülemeyecek kadar küçük olabilir bu durumda gebelik görülmeden işlem yapılmaz. İşlem günü ertelenir hasta tekrar geldiğinde gebelik görülünce işleme geçilir. Bir diğer hususta yasal sınırdır. Gebelik 10 haftayı  geçti ise işlem yapılmaz. Ankara’da ki muayenehanemde 12. haftalık gebeliğe kadar işlem yapıyorum. Muayene sonrası saydığımız bu tür durumlar saptanmazsa işleme geçiyoruz. 

İşlem ağrılı bir süreç olduğu için lokal ve ya sedasyon anestezi eşliğinde kürtaj yapıyoruz. Devlet hastanelerinde genel olarak anestezisiz işlem yapılıyor. Hastamız daha önce normal doğum yapmışsa, rahim ağzı geniş olacağından dolayı lokal tercih edebiliyor. Daha önce hiç doğum yapmamış veya bekar hastalarda sedasyon anestezisi tercih ediliyor. Tıbbi bir engel yoksa anestezi tercihini hastamıza bırakıyoruz. Lokal anesteziyi işlem sırasında ben uyguluyorum. Lokal de sadece işlem yapılacak bölge uyuşturulur. Hasta uyanıktır ve işlem sırasında regl ağrısı gibi kasık ağrısı hissedebilir. Sedasyon ise anestezi uzmanı tarafından uygulanır. Hastanın kolundan bir damar yolu açılır ve ilaç verilir. Hasta 5 saniye içerisinde derin uykuya dalar ve herhangi bir şey görmez hissetmez. İşlem bitince uyandırılır. Lokal işlemde ki hissedilen kasık ağrısını hasta sedasyondan uyanınca hissetmeye başlar. Bu kasık ağrısı günlük yaşantıyı kısıtlayacak bir ağrı değildir. Adet döneminde ki ağrıya benzer. 

Sedasyon, büyük ameliyatlarda ki anestezi gibi değildir. Uykunuzun derin halini düşünebilirsiniz. Bu yönteme uyku anestezisi de diyebiliriz. Anestezi tercihinden sonra işlem için hasta jinekolojik masaya alınır. Rahim ağzını görebilmek için spekulum dediğimiz alet ile açılır. Rahim ağzından pipete benzeyen plastik kanül ile rahime girilir. Kanülün elimde kalan diğer ucuna ise vakum enjektörü takılır. Enjektördeki negatif basınç ile gebelik alınır Rahim içerisinde parça kalmadığından emin olana kadar bu işlem tekrarlanır. Kürtaj işleminde kullanılan bu kanülün, rahim ağzı dar olan kadınlarda rahatlıkla rahime ulaşmak için rahim ağzını buji dediğimiz aletlerle genişletmemiz gerekir. Bu işleme dilatasyon denir.

Rahim ağzı geniş kadınlarda bu işleme gerek kalmadan direk kanül ile işlem tamamlanır. Genellikle bir den fazla doğum yapmış kadınlarda dilatasyon yapmaya gerek olmuyor. İşlem ultrason eşliğinde kontrol edilerek tamamlanır. Ultrason ile rahim içerisinde parça kalıp kalmadığı kontrol edilir ve işlem bitirilir. Hasta anesteziden uyandırılır, yarım saat dinlenme odasında dinlendirilir. Sonrasın da günlük yaşantısına geri dönebilir. Kürtaj işelmi 5-6 dakika sürer hastanın toporlanması ise 20-30 dakika sürer. Kürtaj için muayenehanemizde toplam 40-45 dakika geçirirsiniz. 

Adana kürtaj fiyatı

(Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

  • 8 haftaya kadar olan gebeliklerde 1500 TL
  • 8-10 hafta arası gebeliklerde 1750 TL

Bu fiyata, ön muayene, işlem, anestezi ve 10-15 içerisinde geleceğiniz kontrol muayenesi dahildir. 

Kürtaj işleminde birkaç yasal prosedür vardır;

  • Gebelik 10 haftayı geçmiş ise kürtaj işlemi yapılmaz. Tıbbi bir problem saptanırsa hastanenin heyet raporu ile kürtaj yapılabilir. 
  • 18 yaşından küçüklerde anne ya da baba refakati ile gelmezse işlem yapılmaz
  • Evli kadınlarda ise eş onayı gerekmektedir. Bize göre her kadın, kendi bedeni ile ilgili kendisi özgürce karar verebilir. İkinci bir şahsın onayına ihtiyacı olmamalıdır. 

 

Kürtaj işlemi, kürtaj yapan devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, muayenehanelerde ve kliniklerde yapılmaktadır.