Kürtaj

Yozgat Kürtaj

Yozgat Kürtaj, Yozgat Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Nedir?

Kürtaj işlemi, rahim içerisine yerleşmiş istenmeyen gebelikleri ya da düşük ya da kalp durması sebebiyle sonlanmış gebeliklerde gebeliği sonlandırmak veya rahim içinde belirlenen yabancı madde, kan pıhtısı, kanamalı alani patolojik inceleme sebebiyle parça alınması gibi durumlarda rahim içerisini temizlemek amacıyla uygulanan bir tıbbi yöntemdir.

Kürtaj – küretaj kelime anlamı itibariyle kazımak anlamına gelmektedir ve bu işlem eski dönemlerde adıyla anıldığı üzere metal küretler yardımıyla rahim içi kazınarak yapılmaktaydı. Günümüzde böyle bir yöntem uygulayan yerler yok denecek kadar azdır. Bu yöntem yerine aynı riskleri daha az düzeyde barındıran, daha hijyenik ve rahime zararı olmayan yöntemler kullanılmaktadır.

Yozgat kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Merhaba, geçmiş olsun.

Ben Op.Dr.Uzay Yıldırım,

Muayene, anestezi (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj ve 10 gün içinde yapılacak kontrollerin fiyatı;

8 haftadan küçük gebeliklerde: 1500 TL

8-10 hafta arası gebeliklerde: 1750 TL

Kürtaj Yöntemleri

En yaygın olarak kullanılan yöntemler; vakum kürtaj, dilatasyon ve küretaj, elektrikli vakum aspirasyon gibi yöntemlerdir. Bu yöntemler içerisinde riskleri en minimize eden, en yaygın kullanılan, kürtaj işleminin hızlı ve hijyenik bir şekilde bitmesini sağlayan yöntem vakumlu kürtaj yöntemidir.

Yozgat Vakumlu Kürtaj

Vakumlu kürtaj yöntemi, günümüzde kürtaj yapan muayenehane, klinik ve hastanelerin en çok tercih ettiği yöntemdir. Bu yöntemde rahim ağzına yerleştirilen spekulum denilen tek kullanımlık bir alet ile bölge genişletilir. Rahim içine  pipete benzeyen karman kanül adı verilen yine tek kullanımlık plastik boru yerleştirili. Bu karman kanülün dışarıda kalan kısmı ise plastik bir şırıngaya takılır bu şırınga sayesinde içeri negatif basınç uygulanır ve rahim içine yerleşmiş gebelik kesesi vakumlama yöntemi ile temizlenir.

Küçük gebelik haftalarında plastik bir şırınga ile ama daha ileri gebelik haftalarında ancak elektrikli bir vakum aspiratörle işlem güvenle yapılabilir.

İlaçla Gebelik Sonlanır mı?

İlaçla gebelik sonlandırma ya da düşük işlemi evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir yöntem değildir. Bu ilaçlar mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Medikal yöntemlerle gebelik sonlandırmak, ancak doktorunuz gerek görürse ve doktor kontrolünde gerçekleşebilecek bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemi daha çok ileri gebeliklerde kullanılan bir yöntemdir. Hap ya da iğne şeklinde kullanılan bi ilaç sonrasında rahim de kasılma bu kasılmaya bağlı ağrı ve kanamalar olabilir. Bu yöntem çoğunlukla düşüğü başlatmak için de kullanılır ve sonrasında içeride kalan parçalar yine kürtaj yöntemi ile temizlenir.

Yozgat Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürer?

Kürtaj işlemi yaklaşık olarak 7-8 dakikada biten bir işlemdir. Ancak bu işlem ağrılı bu süreç olduğu için genellikle anestezi eşliğinde hasta uyutularak yapılır bu sayede hem hastanın, hem de doktorun konforu sağlanmış olur. Kürtaj işlemi sonrası hastamızı 15-20 dakika kadar dinlendiriyoruz. Kendini iyi hisseden hastamız daha sonrasında günlük yaşantısına geri dönüş yapabiliyor. Yani bu işlem için il dışından gelecek hastalarımız günübirlik gidiş dönüş yapabilirler.

Kürtaj Anesteziyle mi Yapılır?

Kürtaj işlemi acılı ve ağrılı bir süreçtir. Özellikle normal doğum yapmamış kadınlarda ya da büyük gebeliklerde öncelikle sedasyon anestezi denilen genel anestezi türü tercih edilir. Bu anestezi türünde anestezi doktorumuz tarafında hastanın kolunda bir damar yolu açılır. Bu damar yolundan hastanın işlem sırasında uyuması ve hiçbir şey hissetmemesi için bir ilaç verilir. İşlem süresince yani sadece 7-8 dakika uyuyan hasta işlem biter bitmez uyandırılır. Bir süre dinlenen hasta kendini iyi hissettiği zaman taburcu edilir.

Bir diğer anestezi türü olan lokal anestezide hasta uyanık olur ve sadece işlem bölgesi uyuşturulur. İşlem hasta ile konuşa konuşa yapılır.

Hangi anestezi türünün hastaya uygun olduğu doktor muayenesi, hastanın tıbbi durumu ve isteği doğrultusunda belirlenir.

Yozgat Kürtaj İşlemi Öncesi

Kürtaj işleminden önce mutlaka doktorunuza tıbbi geçmişiniz hakkında tüm detaylı bilgiyi veriniz. Geçirmiş olduğunuz ya da devam etmekte olan hastalıklarınız, varsa sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlarınız, alkol – sigara – uyuşturucu gibi bağımlılıklar, kan grubunuz,  son on iki ay içerisinde sezaryen doğumunuz gibi bilgileri mutlaka işlem öncesi doktorunuzla paylaşınız.

İşlem öncesi 5 saat su ve sigara dahil hiç bir şey yiyip içmeyiniz. 

İşleme gelirken rahat kıyafetler tercih ediniz.

Kürtaj İşlemi ile İlgili Yasal Süreçler

İsteğe bağlı kürtaj işlemi yasal olarak 10 haftaya kadar yapılmaktadır. On haftayı geçen gebeliklerde isteğe bağlı olarak değil tıbbi gerekçelerle gebelik sonlandırılmaktadır. 

On sekiz yaşından büyük her kadın kendi isteği ile işlemi yaptırabilir. On sekiz yaşından küçük kadınlarda anne ya da baba refakati zorunludur.

Kürtaj İşlemi Sonrası

Kürtaj işlemi yaptırdıktan 10 gün sonra kontrole gelmeniz bekleriz. Gelmemeniz durumu sıkıntı yaratmaz.

Kürtaj işlemi yaptıran hastamızı işlem sonrası 15-20 dakika kadar dinlendiriyoruz. İşlem sonrası size antibiyotik ve ağrı kesici reçete ediyoruz. Antibiyotiği kutu bitene kadar, ağrı kesici ağrınız oldukça kullanıyorsunuz. İşlemi takip eden ilk 15 gün kadar ara ara adet ağrısı gibi ağrı ve kanamalarınız olabilir de hiç bir kanama yada ağrı olmayabilir de, iki durumda sizi endişelendirmesin. İşlem sonrası 20 gün cinsel ilişki yasağınız var. Yine aynı süre kadar ayakta duş alın, banyo yapmayın ya da işlem bölgesine özel bir hijyenik metod kullanmayın. Bu süre zarfında deniz havuz gibi enfeksiyon kapmasına sebep olacak yerlerden uzak durun. 

Aklınıza takılan her soru ve sorunda mutlaka bize yazıp danışmaktan çekinmeyin.

İşlem sonrası ilk adetinizi, 3-6 hafta aralığında yani 45 gün içerisinde görürsünüz. Aksi bir durumda mutlaka bizimle iletişime geçin.

Yozgat Kürtaj Fiyatları

Kliniğimizde kürtaj fiyatları;

(Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

  • 8 haftaya kadar olan gebeliklerde 1500 TL
  • 8-10 hafta arası gebeliklerde 1750 TL

olarak belirlenmiştir.

Bu fiyatlar, hastanın bilgisine sunularak, yaş, gebelik haftası, tıbbi durum, uygulanan ek hizmetler (smear-hpv testleri,spiral uygulaması vb), kan uyuşmazlığı iğnesi gibi durumlar doğrultusunda farklılık gösterebilir.