Kürtaj

Sivas Kürtaj, Sivas Kürtaj Fiyatları

KÜRTAJ NEDİR? 

Rahim içine yerleşmiş gebelik kesesinin alınma işlemine denir, gebelik kesesi, istenmeyen gebelikler, düşük sonrası rahim içi temizlemek gibi kavramların tamamı için ağırlıklı ve öncelikli olan uygulanan işleme kürtaj denir.

Sivas kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için 0530 302 8551 numaralı telefondan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj işlemi fiyat bilgisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

KÜRTAJ İŞLEMİNİN YASAL SÜRECİ

İsteğe bağlı sonlandırılacak gebeliğin süresi 10 hafta ile sınırlıdır. Gebelik 10 haftayı geçmediği sürece bu işlem yapılabilmektedir. Anne ve bebeğin hayati riski bulunan durumlarda ve bu durumları doktor takibinde gerekli test ve raporlar sonucu 10 hafta üzeri gebelikler de sonlandırılır.

Kürtaj işlemini 18 yaşını dolduran her kadın kendi rızası ile yaptırabilir. Kürtaj işlemi 18 yaşından küçük birey için  anne yada baba refakati ve onayı ile yapılabilir aksi halde yapılması mümkün değildir. Bir kadın kürtaj olabilmek için evli/ bekar şartı olmamakla birlikte evli de olsa  her kadın bu işlemi başka birinin onayına ihtiyaç olmadan yaptırabilmelidir.

Kan Uyuşmazlığı Nedir? Nasıl Önlem Alınır?

Gebelikte annenin kan grubu negatif babanın kan grubu pozitif olduğu durumlarda kan uyuşmazlığı yani  rh uygunsuzluğu durumu söz konusu olur. Kan uyuşmazlığı söz konusu olduğu durumlarda ve önlemi alınmadığı zaman bebek de, sarılık annemi kalp yetmezliği gibi hastalıklar görülme riski artar ve hatta bazen ölümle bile sonuçlanabilen durumlar söz konusu olabilir. Bu sebeple kürtaj işlemi yapıldığında mutlaka kan uyuşmazlığı iğnesi yapılarak bu konuda gerekli önlem alınmış olur. Unutulmamalıdır ki bu iğne ileride ki gebeliklerin sağlığında önemli rol oynar.

Kürtaj Süreci

Kürtaj işlemi kliniğimizde vakumlu kürtaj yöntemi uygulanarak yapılmaktadır. Vakumlu kürtaj işlemi sırasında karmen kanül adı verilen plastik ve tek kullanımlık bir pipet, spekulum yardımıyla açılan rahim ağzından içeri yerleştirilir. Karmen kanülün rahim dışında kalan ucu bir enjektöre takılır ve bu enjektör yardımıyla uygulanan ters basınç sayesinde vakumlama yöntemi ile rahim içine yerleşmiş istenmeyen gebelik temizlenmiş olur.

Kürtaj işlemi kolay tolere edilebilir bir işlem değildir, ağrılı bir işlem olduğu için anestezi ile yapılmaktadır. Hastanın tıbbi durumu göz önünde bulundurularak genel (sedasyon) anestezi ya da lokal (bölgesel) anestezi eşliğinde işlem yapılır.

Sedasyon ile yapılan kürtaj işlemi sırasında anestezi doktorumuz hastamızın kolundan bir damar yolu açar ve işlem süresince yani 8-10 dakika kadar uyumasını sağlayacak bir ilaç verir.

Lokal anestezide ise yalnızca işlem bölgesi uyuşturulur ve işlem hasta uyanıkken yapılır.

Kürtaj Öncesi Yapılması ve Bilinmesi Gerekenler

Kürtaj işlemi ağrılı bir süreç olduğu için genellikle sedasyon adı verilen bir anestezi uygulanarak işlem yapılmaktadır. Sedasyon anestezi esnasında anestezi doktorumuz konulunuzdan bir damar yolu açıp size işlem sırasında uyumanızı ve bir şey hissetmenizi engelleyecek bir ilaç enjekte edecek. Bu sebeple işlem öncesinde 5 saat boyunca hiçbir şey yiyip içmemeniz  gerekmektedir, buna su ve sigarada dahildir.

Kürtaj öncesi doktorunuza mutlaka  kendiniz hakkında tüm tıbbi detayları aktarmanız gerekmektedir. Özellikle; Kronik bir rahatsızlığınız ve buna bağlı sürekli kullandığınız ilaçlarınız var ise, bir yıl içerisinde sezaryen doğumunuz, son 3 gün içinde aspirin kullanımı, akciğer ya da kalp rahatsızlığınız var ise, herhangi bir ilaca alerjiniz var ise, alkol, sigara ya da uyuşturucu bağımlılığınız, kan grubunun negatif yada pozitif olması gibi önemli tıbbi durumları mutlaka bildiriniz.

Kürtaj işlemine giderken rahat kıyafetler tercih edebilirsiniz. İşlem olmaya gelirken yanınızda yedek ped bulundurmanızda fayda var.

Kürtaj sonrası ilk 15 gün ara ara adet ağrısı gibi ağrı ve kanamalarınız olabilir de hiç bir kanama yada ağrı olmayabilir de, iki durumda normaldir.

Sivas İçin Kürtaj Fiyatları

 

    (Detaylı bilgi için kürtaj fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.)

    Kürtaj fiyatlarına muayene, anestezi uygulaması (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj işlemi ve 10 gün içinde yapılacak kontroller dahildir.

    Fiyat bilgisi için iletişime geçebilirsiniz

Bu ücrete muayene, işlem, anestezi ve kontrol dahildir.